European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Cutting Crime Impact – Practice-based innovation in preventing, investigating and mitigating high-impact petty crime

Article Category

Article available in the following languages:

Wykorzystanie projektowania ukierunkowanego na człowieka w walce z przestępczością

Przestępczość szkodliwie wpływa na jakość życia Europejczyków i niestety ciągle rośnie. Opracowano więc osiem innowacyjnych narzędzi do walki z drobną przestępczością oraz nowy europejski model bezpieczeństwa, który odzwierciedla wyjątkowe europejskie podejście.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

W dzisiejszym świecie ważną rolę w zwalczaniu przestępczości odgrywa technologia. Jednak nie powinna być ona postrzegana jako panaceum, lecz jako potencjalny czynnik umożliwiający realizację celów ukierunkowanych na człowieka. Takie podejście pomoże skuteczniej ograniczać społeczne i gospodarcze skutki przestępstw oraz zapobiegać ich występowaniu. Finansowany ze środków UE projekt Cutting Crime Impact (CCI) miał na celu zainspirowanie organów ścigania i prawodawców zajmujących się bezpieczeństwem oraz umożliwienie im przyjęcia ukierunkowanego na człowieka, opartego na dowodach i zrównoważonego podejścia ułatwiającego zwalczanie drobnych przestępstw o znaczącym wpływie na społeczeństwo. Drobna przestępczość jest rozumiana jako ogół przestępstw o niskiej szkodliwości, które mają znaczący wpływ na jednostki i społeczności, choć nie są klasyfikowane jako poważne. Są to między innymi zachowania antyspołeczne, kradzieże, włamania, rozboje i napady.

Kompleksowy zestaw narzędzi do walki z przestępczością

Zbieranie informacji na temat potrzeb sześciu organizacji partnerskich organów ścigania rozpoczęto w 2018 roku. Partnerzy otrzymali wsparcie w procesie opracowywania projektu obejmującego szeroko zakrojone prototypowanie z udziałem użytkowników końcowych i stworzyli osiem narzędzi do walki z przestępczością. Obszarami, na których się skupiono, były predykcyjne działania policyjne, działania na rzecz społeczności lokalnej, zapobieganie przestępczości poprzez projektowanie i planowanie urbanistyczne, a także mierzenie i zmniejszanie poczucia braku bezpieczeństwa u obywateli. „Jestem bardzo dumna z osiągnięć projektu CCI. Każde z narzędzi jest dostosowane do potrzeb organu ścigania, który je opracował. Odnosi się do konkretnego problemu, który wzbudza niepokój i działa w sposób dopasowany do kontekstu operacyjnego jego twórców dzięki wykorzystaniu specyficznego dla nich języka i brandingu”, mówi Caroline Davey, profesor Uniwersytetu Salfordzkiego, która jest jednym z koordynatorów projektu.

Promowanie bezpieczeństwa i ochrony bez naruszania praw człowieka

Projektowanie ukierunkowane na człowieka wymaga przyjęcia określonego nastawienia i obrania szczególnego sposobu myślenia i pracy. Partnerzy projektu CCI wzięli udział w kursie z zakresu badań i innowacji w projektowaniu ukierunkowanym na człowieka oraz byli wspierani podczas procesu projektowania narzędzi, by móc z powodzeniem je opracowywać. W ramach kursu mogli rozwijać swoją zdolność do badania i myślenia w sposób zróżnicowany, jak również umiejętność opracowywania, wdrażania i promowania produktu końcowego – takiego, który zostanie zaakceptowany i wprowadzony, ponieważ spełni potrzeby użytkowników końcowych, jest dobrze zaprojektowany i nie narusza praw człowieka. „Uważam, że projekt CCI stanowi dowód na to, że skuteczne narzędzia i rozwiązania dotyczące praktycznych kwestii bezpieczeństwa można opracować i wdrożyć dzięki odpowiedniemu podejściu. Zdajemy sobie sprawę, że przyjęte podejście ukierunkowane na człowieka ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu projektu CCI”, dodaje Andrew Wootton, jeden z koordynatorów projektu. Uczeni z Uniwersytetu w Groningen pomagali organom ścigania w uwzględnianiu aspektów etycznych, społecznych i prawnych przy tworzeniu narzędzi. Odegrali oni ważną rolę w początkowej fazie projektu, publikując sprawozdania i arkusze informacyjne dotyczące czterech dziedzin, które obejmował projekt CCI, oraz dzieląc się uwagami podczas procesu projektowania i radami dotyczącymi propozycji innowacji.

Tworzenie wartościowej infrastruktury

W ramach projektu opracowano europejski model bezpieczeństwa – koncepcyjny model oparty na wartościach i zasadach etycznych – oraz opublikowano 10 zestawów skróconych wytycznych dotyczących kwestii poruszanych w projekcie CCI. Wszystkie te materiały można pobrać ze strony projektu, dzięki czemu potencjalni nowi użytkownicy mogą samodzielnie ich wypróbować. Uniwersytet Salfordzki będzie nadal promował szersze wdrażanie narzędzi stworzonych w ramach tego projektu. Zespół będzie monitorował ich wykorzystanie oraz wpływ, jaki wywiera każda z organizacji partnerskich w ciągu najbliższych pięciu lat, jak również szersze przyjęcie narzędzi przez organy ścigania w całej Europie.

Słowa kluczowe

CCI, organy ścigania, narzędzia, bezpieczeństwo, drobna przestępczość, projektowanie ukierunkowane na człowieka, bezpieczeństwo, europejski model bezpieczeństwa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania