Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Article available in the following languages:

Stresujesz się? Twój pies to wywącha

Psy potrafią wyczuwać zmiany chemiczne u zestresowanych ludzi.

Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Powszechnie wiadomo, że nasi czworonożni pupile postrzegają otoczenie poprzez węch. Mają około 220 milionów komórek węchowych, podczas gdy u człowieka takich receptorów znajdziemy zaledwie 50 milionów. Na przestrzeni dziejów nauczyliśmy się wykorzystywać doskonały psi węch dla własnego pożytku. Psy pomagają nam wykrywać narkotyki, materiały wybuchowe, niektóre choroby, a obecnie nawet infekcje koronawirusowe. Ale czy potrafią rozpoznawać ludzki stres? Zespół badawczy z Queen's University Belfast w Zjednoczonym Królestwie ustalił jeden ze sposobów, w jaki tego dokonują. Jak wynika z ustaleń opublikowanych w czasopiśmie „PLOS ONE”, psy potrafią wywąchiwać stres. Jest to możliwe dzięki temu, że gdy się stresujemy, nasz organizm wydziela specyficzny zapach. Dokładniej mówiąc, psy rozpoznają stres na podstawie naszego potu i oddechu.

Wyczuwanie zapachu stresu

„Wyniki badania pokazują, że zestresowani ludzie wydzielają różne zapachy za pośrednictwem potu i oddechu, a psy potrafią odróżnić je od zapachu osoby zrelaksowanej – nawet gdy chodzi o kogoś, kogo nie znają”, wyjaśniła główna autorka badania Clara Wilson, doktorantka w School of Psychology na Queen's, cytowana w komunikacie prasowym uczelni. „Badanie dowodzi, że aby rozpoznać stres u człowieka, psy nie potrzebują wskazówek wizualnych ani dźwiękowych. To pierwsze badanie tego rodzaju. Dostarcza ono dowodów na to, że psy potrafią wyczuć stres za pośrednictwem samego oddechu i potu...”. Wilson dodaje przy tym: „Prace te pomagają też rzucić więcej światła na relacje między człowiekiem i psem oraz pozwalają nam dokładniej zrozumieć, w jaki sposób psy interpretują ludzkie stany psychiczne i jak na nie reagują”. W badaniu wzięły udział cocker spaniel, cockapoo, dwa mieszkańce oraz 36 ludzi. Naukowcy pobrali od ludzi próbki wydychanego powietrza i potu, gdy ci znajdowali się w neutralnym stanie emocjonalnym oraz gdy odczuwali stres. Uczestnicy mieli za zadanie określić swój poziom stresu przed oraz po wykonaniu trudnego zadania matematycznego. Cztery psy przeszkolono, aby nauczyły się wybierać jeden z trzech pojemniczków z zapachem. W każdym z pojemniczków znajdowała się próbka potu lub wydychanego powietrza pobrana przed lub po wykonaniu zadania przez uczestnika. W 675 na 720 prób (94 % skuteczności) psy trafnie rozpoznały próbkę potu lub wydychanego powietrza pochodzącą od zestresowanej osoby. W wypowiedzi przytoczonej przez portal The Guardian Wilson stwierdza, że omawiane badanie może przydać się w szkoleniu psów opiekunów i psów terapeutycznych. „Często szkoli się je, by potrafiły rozpoznać, gdy ktoś kuca na podłodze lub zaczyna wykonywać czynności prowadzące do samookaleczenia. Z pewnością jest w tym element węchowy, którego wykorzystanie może być wartościowe przy szkoleniu psów jako uzupełnienie bodźców wzrokowych”.

Czy psy potrafią skojarzyć zapach z faktycznym stanem stresu?

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które dziwnie patrzą na właścicieli psów twierdzących, że ich czworonogi doskonale potrafią wyczuć ich emocje, a nawet starają się poprawić im nastrój, być może zechcesz zmienić zdanie. Psy doskonale sprawdzają się w terapii problemów emocjonalnych, ale czy faktycznie odczuwają empatię z zestresowanym właścicielem? Pewnego dnia uczeni mogą znaleźć odpowiedź także na to pytanie, ale właściciele wiedzą swoje i bez badań naukowych.

Słowa kluczowe

pies, stres, zapach, odór, pot, oddech, zwierzę

Powiązane artykuły