Skip to main content
European Commission logo print header

Continuous real-time monitoring of water toxicity

Article Category

Article available in the following languages:

Monitorowanie toksyczności wody w czasie rzeczywistym

Urbanizacja, rolnictwo i industrializacja mogą skutkować zanieczyszczeniem wody. W ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską opracowano innowacyjny system badania wody, który wykrywa zmiany behawioralne u gatunków wodnych.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Urbanizacja, rozwój rolnictwa i przemysł są związane z zanieczyszczeniem ścieków. Mikrozanieczyszczenia pochodzą z różnych źródeł, w tym z zakładów przemysłowych, pestycydów oraz kosmetyków, rozpuszczalników, detergentów i leków z obszarów miejskich. Niedobór wody jest jednym z głównych czynników wpływających na poziom zanieczyszczeń, mogącym zwiększyć jego wpływ na zdrowie ludzi i środowisko. Większość obecnych metod testowania opiera się na pobieraniu próbek wody i analizie laboratoryjnej, co jest mało wydajne i może być nieskuteczne. „W wodzie znajduje się ponad 200 000 związków chemicznych – mikrozanieczyszczeń”, opowiada Didier Neuzeret, dyrektor generalny w ViewPoint. „W związku z tym metody analityczne będą nieskuteczne w monitorowaniu wszystkich z nich”, wyjaśnia. W ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu ToxMate opracowano nowy system badania jakości wody, który monitoruje wpływ mikrozanieczyszczeń na przemieszczanie się bezkręgowców wodnych. Dostarcza on informacji o poziomach zanieczyszczeń w czasie rzeczywistym oraz o sukcesie działań łagodzących skutki takich zanieczyszczeń. „ToxMate można stosować w oczyszczalniach ścieków albo do sprawdzania wody przed wypuszczeniem, albo do kontroli skuteczności zaawansowanych metod oczyszczania, takich jak ozonowanie czy węgiel aktywny”, dodaje Neuzeret, koordynator projektu ToxMate. „Jego wysoka czułość sprawia, że można go stosować w zakładach produkujących wodę pitną do oceny wody surowej lub do rozwiązywania problemów w trakcie określonych procesów”.

Bezkręgowce wodne

ToxMate to stacja biomonitoringu jakości wody, która ocenia wpływ zanieczyszczeń na trzy gatunki bezkręgowców wodnych. Ich reakcje stanowią wiarygodne wskaźniki poziomu zanieczyszczenia wody. „Wykorzystanie makrobezkręgowców pozwala na wykrycie związków, gdy tylko dana substancja wywoła stres u tych organizmów, co rozpoznajemy, obserwując ich zachowanie”, mówi Neuzeret. Trzy wykorzystane gatunki (kiełże, pijawki i ślimaki wodne) są dobrze znane ekotoksykologom, co poszerza zakres zastosowań rozwiązania ToxMate. „Gdy tylko jakość wody przestaje im odpowiadać, w ciągu od dwóch do dziesięciu minut ich zachowanie zmienia się, możemy więc szybko zaalarmować kierownika zakładu, by zainicjował plany łagodzenia skutków zanieczyszczeń”, wyjaśnia Neuzeret.

Monitorowanie w czasie rzeczywistym podczas badań w warunkach rzeczywistych

Dzięki projektowi ToxMate Neuzeret i jego zespół mogli zainstalować i przetestować system w różnych miejscach i przypadkach użycia. Obejmowało to dwa obiekty przemysłowe (chemia i tekstylia), jedno badanie wody pitnej oraz kolejne badanie w miejskiej oczyszczalni ścieków, która była wyposażona w zaawansowane systemy uzdatniania. Kolejny test przeprowadzono w bardzo dużej oczyszczalni ścieków w Paryżu. „Wszystkie te działania demonstracyjne pokazały efektywność naszego systemu, a większość placówek uczestniczących w działaniach zdecydowała się na zakup systemu, aby włączyć go do swoich procesów”, zauważa Neuzeret.

Praca na rzecz poprawy jakości wody w całej Europie

Pomimo trudności wynikających z pandemii COVID-19 zespół projektu ToxMate był w stanie uruchomić placówki demonstracyjne generujące sprzedaż bezpośrednią w miastach europejskich takich jak Wersal, Chartres i Chambery. „Dodatkowo system ToxMate stał się przykładem cennego rozwiązania dla dużych graczy, takich jak Saur, Suez i Veolia”, zauważa Neuzeret. ToxMate jest na rynku od końca 2021 roku i jest dostępny we Francji i w Szwajcarii. Zespół ma teraz nadzieję na ekspansję do Chin, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. „ToxMate jest zwalidowanym systemem dla różnych aplikacji zajmujących się monitorowaniem mikrozanieczyszczeń w wodzie. Jest to potężne narzędzie do zarządzania narastającymi problemami związanymi ze zmianą klimatu i niedoborem wody”, podsumowuje Neuzeret.

Słowa kluczowe

ToxMate, woda, odpady, poprawa, jakość, wodny, kręgowce, mikrozanieczyszczenia, pobieranie próbek

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania