European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Renewable Energy for self-sustAinable island CommuniTies

Article Category

Article available in the following languages:

Wykorzystanie potencjału energii odnawialnej na wyspach

Dzięki odpowiednim technologiom i systemom wyspy mogą wykorzystać bogactwo swoich zasobów odnawialnych, aby stać się niezależne energetycznie.

Energia icon Energia

Życie na wyspie może mieć wiele zalet, ale dostęp do energii z pewnością nie jest jedną z nich. Jako miejsca oddalone od głównego lądu i często niepodłączone do sieci, wyspy są w dużym stopniu zależne od importu paliw kopalnych. W rezultacie, jak podają niektóre szacunki, rachunki za energię mogą być tam nawet o 400 % wyższe niż na kontynencie. Ale wyspy są również skarbnicą odnawialnych zasobów energii, takich jak pływy morskie, wiatr, energia słoneczna, wodna i geotermalna, a także biomasa. „Pojawiła się wyraźna szansa na wykorzystanie bogactwa odnawialnych zasobów energii na wyspach, co pozwoli na opracowanie bardziej zrównoważonego modelu energetycznego”, mówi Silvia Jané, kierowniczka projektów w firmie Veolia Serveis Catalunya. Dzięki wsparciu uzyskanemu w ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu REACT Veolia mogła wykazać, jak duży potencjał może mieć wdrożenie na dużą skalę odnawialnych źródeł energii (OZE) i magazynów energii na wyspach geograficznych w kontekście korzyści ekonomicznych, dekarbonizacji lokalnych systemów energetycznych i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. „Naszym celem była pomoc wyspom w osiągnięciu niezależności energetycznej poprzez wytwarzanie i magazynowanie energii ze źródeł odnawialnych, platformę reagowania strony popytowej oraz promowanie zaangażowania użytkowników w lokalną społeczność energetyczną”, dodaje Jané, która pełniła funkcję koordynatora projektu.

Korzyści płynące z integracji technologii

Aby osiągnąć swój cel, zespół projektu opracował szereg innowacyjnych technologii i narzędzi, w tym wysokosprawne systemy fotowoltaiczne, rozwiązania do magazynowania energii w wodorze, urządzenie do ładowania pojazdów elektrycznych i systemy magazynowania energii w akumulatorach, przy czym jest to zaledwie kilka z proponowanych rozwiązań. Poszczególne technologie nie zapewnią jednak wyspom pełnej autonomii energetycznej. Aby to osiągnąć, technologie te muszą być w pełni zintegrowane. Dlatego też zespół zadbał o stworzenie skalowalnej i adaptowalnej platformy ICT opartej na chmurze, przeznaczonej do zarządzania systemami technologicznymi przy użyciu holistycznej i opartej na współpracy strategii odpowiedzi odbioru. „Dzięki połączeniu z technologią magazynowania energii i większym udziałem energii z OZE wyspy mogą cieszyć się bardziej ekologicznymi, stabilnymi i odpornymi sieciami elektrycznymi”, wyjaśnia Jané. System odpowiedzi odbioru działa w oparciu o prognozę zapotrzebowania na energię, z wykorzystaniem innowacyjnych, wysokosprawnych technologii wytwarzania i magazynowania energii, co przekłada się na mniejsze zużycie energii i pomaga w dekarbonizacji.

Znaczenie zaangażowania użytkowników

Niezależnie od tego, jak zaawansowana lub zintegrowana jest technologia, będzie ona działać tylko wtedy, gdy mieszkańcy będą z niej korzystać. Mając tego świadomość, uczestnicy projektu REACT pracowali również nad strategią intensywnego zaangażowania użytkowników. „Potencjalni użytkownicy byli początkowo niechętni wdrożeniu systemów i platformy”, zauważa Jané. „Jednak dzięki warsztatom, spotkaniom i ciągłej komunikacji stali się bardziej otwarci na nasze pomysły”. Dzięki serii projektów pilotażowych wielu z tych wcześniej niechętnych użytkowników zamierza teraz jeszcze bardziej zwiększyć swoją aktywność. „Przeprowadziliśmy programy pilotażowe na Wyspach Kanaryjskich, Sardynii i irlandzkich wyspach Aran, co stało się dla nas okazją do przetestowania naszych rozwiązań, a użytkownikom dało możliwość zobaczenia w praktyce, jakie korzyści mogą uzyskać dzięki tym rozwiązaniom”, dodaje Jané. Wśród tych korzyści warto wymienić wzrost oszczędności energii o 10 %, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i kosztów energii o 60 % oraz możliwość osiągnięcia pełnej autonomii energetycznej. „Wyniki te pokazują, że dzięki wykorzystaniu ogromnego potencjału energii odnawialnej wyspy mogą stać się niezależne energetycznie, co przyniesie korzyści zarówno przedsiębiorcom oraz obywatelom, jak i środowisku”, podsumowuje Jané.

Słowa kluczowe

REACT, energia odnawialna, odnawialne źródła energii, OZE, energia, wyspa, zasoby odnawialne, paliwa kopalne, niezależność energetyczna, emisja gazów cieplarnianych, magazynowanie energii

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania