Rewolucja w zakresie bezpieczeństwa opieki zdrowotnej dzięki rękawiczkom typu „dwa w jednym”
Pracownicy służby zdrowia każdego dnia zapewniają pacjentom potrzebną im opiekę, jednak ich praca wiąże się z niemałymi zagrożeniami. Do najczęstszych i najpoważniejszych z nich należą skaleczenia igłami i ostrymi przyrządami, które mogą prowadzić do potencjalnie zagrażających życiu infekcji, w tym wirusowego zapalenia wątroby typu B, C, HIV, a nawet narażenia na chemioterapeutyki. Aby ograniczyć te zagrożenia, pracownicy służby zdrowia często noszą dwie pary rękawiczek naraz. Co prawda takie rozwiązanie zapewnia dodatkową ochronę, ale jednocześnie ogranicza czucie palców i zwiększa ilość skażonych odpadów szpitalnych.
Rękawiczki typu „dwa w jednym”
Aby poprawić ochronę pracowników medycznych bez pogorszenia wygody i funkcjonalności, w finansowanym przez UE projekcie SafeGlov powstaje innowacyjne rozwiązanie typu „dwa w jednym” w postaci rękawiczki dwuwarstwowej. Produkt ten, wykonany z kauczuku naturalnego lub sztucznego, wyposażono w całkowicie nowatorski system wskaźnika perforacji, który ostrzega o uszkodzeniu rękawiczki. Zmiana koloru sygnalizuje pracownikowi służby zdrowia konieczność wymiany rękawiczek, co pozwala zapewnić ciągłą ochronę. „Opracowaliśmy nowatorską technologię zawierającą innowacyjną warstwę mikrocząstek, która pomaga stworzyć wielobarierowy system ochronny”, wyjaśnia Martin Bothe, koordynator projektu i dyrektor zarządzający w firmie Smarterials Technology GmbH. Rękawiczka SafeGlov zapewnia większy komfort i wrażliwość dotykową, dzięki czemu pracownicy służby zdrowia mogą sprawniej wykonywać precyzyjne czynności manualne. Co więcej, dzięki zmniejszeniu ilości opakowań jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne w porównaniu ze stosowaniem dwóch par rękawiczek naraz. Dwuwarstwowe rękawiczki zaprojektowano tak, aby można je było dostosować do potrzeb użytkownika. Spełniają one wymagania różnych zastosowań medycznych, takich jak mikrochirurgia, chirurgia i ortopedia, a ponadto nadają się zarówno do pomieszczeń sterylnych, jak i gabinetów lekarskich. „Dzięki połączeniu zalet związanych z używaniem dwóch par rękawiczek z wygodą stosowania jednej pary, rozwiązanie SafeGlov powinno poprawić bezpieczeństwo i komfort użytkowników”, podkreśla Bothe.
Produkcja i dalsze plany
Ważnym aspektem rękawiczek SafeGlov jest możliwość ich wytwarzania przy pomocy już istniejących procesów produkcyjnych. Dzięki temu proces produkcji jest wysoce skalowalny, a także ekonomicznie opłacalny i konkurencyjny. Po opracowaniu produktu i rygorystycznych testach jego skuteczności w różnych zastosowaniach medycznych zespół SafeGlov jest obecnie na etapie uzyskiwania certyfikatu wyrobu medycznego, co pozwoli na wprowadzenie produktu na rynek w 2025 roku. Środki unijne ułatwiły przeprowadzenie konsultacji z głównymi podmiotami na rynku, co powinno przyczynić się do upowszechnienia tego rozwiązania w branży medycznej.
Odpowiedź na bezprecedensowe wyzwania
Pandemia COVID-19 uwidoczniła, jak ważne są wysokiej jakości środki ochrony indywidualnej (ŚOI) w opiece zdrowotnej. Mający miejsce w jej trakcie niedobór ŚOI zmusił niektóre szpitale i organy publiczne do zakupu niecertyfikowanych produktów. Rękawiczki dwuwarstwowe zaspokajają zapotrzebowanie na wysokiej jakości ŚOI, ale także oferują praktyczne rozwiązanie problemu niedoboru ŚOI w sytuacjach kryzysowych takich jak pandemia COVID-19. Ten innowacyjny produkt może zrewolucjonizować standardy ochrony i wygody w opiece zdrowotnej.
Słowa kluczowe
SafeGlov, pracownicy służby zdrowia, rękawiczka dwuwarstwowa, wskaźnik perforacji