Skip to main content
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Article Category

Article available in the following languages:

WYZNACZANIE TRENDÓW W NAUCE: Od sztucznej inteligencji do szczęścia, rok 2023 w nauce na stronach CORDIS

Sztuczna inteligencja i jeszcze więcej sztucznej inteligencji w 2023 r.

W styczniu ChatGPT stał się najszybciej rozwijającą się aplikacją konsumencką w historii. Jego niewyobrażalne wcześniej możliwości zdumiewają użytkowników. Ale narzędzie wywołało też niemały chaos.

Uwaga na inteligentne maszyny

Nie przewidzieliśmy, że ChatGPT stanie się punktem wyjścia do debaty na temat sztucznej inteligencji trwającej cały rok. Często gościła ona także na tych łamach. Niedługo trwało, zanim do głosu doszły mroczne wizje. Z pewnością nie pomogło ich rozwiać odejście z Google „ojca chrzestnego sztucznej inteligencji” z powodu obaw dotyczących kierunku jej rozwoju. Potem zaczęliśmy zadawać praktyczne pytania: Czy potrafimy odróżnić tekst napisany przez człowieka od wygenerowanego maszynowo? Czy jesteśmy w stanie odróżnić twarz stworzoną przez sztuczną inteligencję od zdjęcia prawdziwego człowieka? Wśród tematów naszych zainteresowań znalazły się też może nieco mniej praktyczne kwestie, jak to, czy sztuczna inteligencja może pomóc nam dowiedzieć się, czy jesteśmy sami we wszechświecie. Ale chyba algorytmy nie mogą być zabawne, prawda? Czy sztuczna inteligencja będzie się śmiała ostatnia?

Do pracy by się szło

Ludzie wracają do biur po pandemii COVID-19. To, jak długo zajmuje dotarcie do pracy, może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Jest kilka zaskakujących sposobów, aby stać się bardziej produktywnym pracownikiem i lepiej radzić sobie z emocjami w miejscu pracy. Nie ustaje też dyskusja na temat zalet 4-dniowego tygodnia pracy. Powstają roboty, które pomogą nam w pracy fizycznej. Ich przykładem jest Apollo, humanoidalny robot, który ułatwi życie pracownikom branży logistycznej i produkcyjnej. W przyszłości roboty będą też dla towarzyszami, czekającymi na nas w domu po ciężkim dniu pracy. Będziemy mogli wygodnie rozsiąść się na kanapie i odprężyć, ponieważ to one będą gotować, sprzątać i wykonywać inne prace domowe. Wszyscy dążymy do szczęścia. Ale właściwie w jakim wieku jesteśmy najszczęśliwsi? Odpowiedź, jaką przynosi nauka, z pewnością nas zadowoli! Na wszelki wypadek zawsze jednak warto, pozdrawiać sąsiadów, aby być szczęśliwym. A zatem – szczęśliwego Nowego Roku!

Słowa kluczowe

nauka, sztuczna inteligencja, ChatGPT, praca, robot, szczęśliwy, szczęście