European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Determining factors and critical periods in food habit formation and breaking in early childhood: a multidisciplinary approach

Article Category

Article available in the following languages:

Kształtowanie i zmiana nawyków żywieniowych we wczesnym dzieciństwie

W ramach inicjatywy finansowanej przez UE badane są czynniki wpływające na rozwój nawyków żywieniowych u małych dzieci. Naukowcy próbują także ustalić sposoby przerywania niezdrowych nawyków.

Zdrowie icon Zdrowie

Dzięki projektowi Habeat realizowane są liczne badania w wielu europejskich krajach mające na celu określenie czynników i okresów krytycznych w kształtowaniu się nawyków żywieniowych u niemowląt i małych dzieci. W projekcie, który zrzeszył 11 partnerów z 6 krajów europejskich, zastosowano podejście multidyscyplinarne mające pomóc w określeniu, jak można zmieniać nawyki żywieniowe we wczesnym dzieciństwie. Badane obecnie kohorty obywateli 4 krajów tworzą podstawę badań epidemiologicznych zespołu Habeat. Celem badań jest zidentyfikowanie okresów krytycznych, głównych mechanizmów uczenia się, najbardziej efektywnych strategii przerywania nawyków oraz indywidualnych reakcji na mechanizmy uczenia się. W ramach badań, które skupiły się na identyfikacji okresów i czynników krytycznych dla kształtowania nawyków żywieniowych, określono trzy główne luki w literaturze. Partnerzy projektu opracowali narzędzie do zlikwidowania dwóch z tych luk: oceny wrażliwości dziecka na wewnętrzne oznaki głodu i nasycenia oraz świadomość rodzica co do tych oznak, od niemowlęctwa do wczesnego dzieciństwa; oraz oceny preferencji żywieniowych dziecka w oparciu o charakterystykę czuciową żywności, nie zaś charakterystykę odżywczą. Jako pierwszy okres krytyczny sklasyfikowano wczesne dzieciństwo, natomiast wczesne praktyki karmienia przez rodziców uznano za pierwsze czynniki krytyczne. Przyjrzano się też spożyciu owoców i warzyw u dzieci w wieku 2-4 lat. Dla wszystkich dostępnych zmiennych w czterech kohortach przyjęto wspólny plan analizy. Główne wyniki badania nie ujawniły konkretnych tendencji w obrębie kohort, jednak analizy trwają. Po ich sfinalizowaniu, partnerzy sporządzą manuskrypt prezentujący rezultaty. Działania związane z badaniem kluczowych mechanizmów uczenia się i indywidualnych wariacji mają pomóc w lepszym zrozumieniu wpływu wczesnej styczności z różnymi owocami i warzywami na krótkoterminowe upodobania i spożycie. Aby zachęcić rodziców do oferowania dzieciom różnorodnych owoców i warzyw, powstał program interwencji o nazwie "TASTE", który jest obecnie testowany w Grecji, Portugalii i Zjednoczonym Królestwie. Zespół projektu Habeat nadal pracuje nad ankietami, badaniami i próbami interwencyjnymi, a także analizuje wygenerowane dane. Partnerzy planują opracowanie wytycznych i zaleceń dla profesjonalistów z branży opieki przedszkolnej i rodziców z różnych grup docelowych. Ponadto zespół projektu Habeat zaoferuje strategie promowania praktyk, które zapewnią kształtowanie się zdrowych nawyków żywieniowych we wczesnym dzieciństwie, jak i strategie interwencyjne w zakresie zmiany nawyków niezdrowych.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania