European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Preventing community and nosocomial spread and infection with MRSA ST 398 - instruments for accelerated control and integrated risk management of antimicrobial resistance

Article Category

Article available in the following languages:

Zapobieganie infekcjom bakteriami antybiotykoopornymi

Antybiotykooporne szczepy bakterii stanowi¹ powa¿ne zagro¿enie zdrowotne, zw³aszcza w przypadku zaka¿eñ szpitalnych. Europejskie konsorcjum powo³a³o zintegrowan¹ platformê badañ i oceny w celu zbadania epidemiologii i zapewnienia œrodków do zwalczania tak odpornej bakterii.

Zdrowie icon Zdrowie

Pojawienie siê szczepów Staphylococcus aureus opornych na metycylinê (MRSA) zaalarmowa³o s³u¿by epidemiologiczne w UE. Od 2005 r. pewien klon, MRSA ST398, rozprzestrzenia siê zarówno wœród inwentarza, jak i wœród osób zawodowo nara¿onych, powoduj¹c infekcje i choroby u ludzi. Aby zmierzyæ siê z tym problemem, finansowana ze œrodków UE inicjatywa Pilgrim zgromadzi³a wiod¹cych ekspertów w dziedzinie mikrobiologii medycznej, aby z ich pomoc¹ opracowaæ nowe sposoby szybkiej identyfikacji i kontroli rozprzestrzeniania siê szczepów MRSA. Plan projektu zosta³ oparty na za³o¿eniu, ¿e do opracowania takich œrodków niezbêdne jest g³êbokie zrozumienie czynników wp³ywaj¹cych na interakcje pomiêdzy patogenem a ¿ywicielem opornej bakterii na poziomie molekularnym i populacyjnym. Po przeprowadzeniu badañ epidemiologicznych w gospodarstwa rolnych naukowcom uda³o siê ustaliæ ryzyko transmisji pomiêdzy zwierzêc¹ a ludzk¹ populacj¹. Aby okreœliæ specyficznoœæ transmisji i ¿ywiciela MRSA ST398 wœród inwentarza i spo³eczeñstwa, konsorcjum projektu Pilgrim wykorzysta³o do badañ in vivo model oparty na wirusie Porcine circovirus w celu zobrazowania kolonizacji MRSA. W nastêpnej kolejnoœci zosta³ opracowany model matematyczny, symuluj¹cy rozprzestrzenianie siê MRSA ST398 wœród populacji œwiñ i jego transmisjê na ludzi. Przeprowadzono równie¿ badania laboratoryjne, maj¹ce na celu zbadanie molekularnej i patogenetycznej charakterystyki tego szczepu. Wyniki badañ dostarczy³y dowodów na istnienie czynników o decyduj¹cym znaczeniu dla kolonizacji oraz spektrum ¿ywicieli, a tak¿e umo¿liwi³y zidentyfikowanie miejsc docelowych, których mo¿na u¿yæ przy eliminowaniu kolonii i zaka¿eñ S. aureus. Aby usprawniæ szybkie diagnozowanie MRSA ST398, partnerzy projektu wykorzystali oznaczon¹ sekwencjê genów bakteryjnych w celu opracowania i zweryfikowania testu PCR. Wraz z opatentowan¹ technologi¹ testów bagnetowych, wyniki te mog¹ zaowocowaæ szybk¹ i ekonomiczn¹ metod¹ badañ wykonywanych przy ³ó¿ku pacjenta. Wa¿n¹ czêœci¹ prac konsorcjum projektu Pilgrim by³o wdro¿enie technologii platformy testowej, która pozwoli ma³ym i œrednim przedsiêbiorstwom niedysponuj¹cym œrodkami na opracowanie w³asnych œrodowisk do testów realistycznych na wprowadzanie produktów na rynek. Celem by³o rozwi¹zanie problemu, który obecnie uniemo¿liwia testowanie i zatwierdzanie nowych produktów. Podsumowuj¹c, prace badawcze w ramach projektu Pilgrim dostarczy³y wa¿nych informacji, które mog¹ pos³u¿yæ do opracowania wytycznych i zaleceñ dla osób szczególnie nara¿onych na stycznoœæ z MRSA ST398 oraz dla ogó³u spo³eczeñstwa.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania