Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Complex Research of Earthquake’s Prediction Possibilities, Seismicity and Climate Change Correlations

Article Category

Article available in the following languages:

Przewidzieć, kiedy nastąpią wstrząsy sejsmiczne w regionie

Społeczeństwo wymaga czasem od naukowców rzeczy prawie niemożliwych, a prognozowanie kataklizmów jest wysoko na liście oczekiwań. Naukowcy UE pracują nad tym, by można było przewidywać, kiedy i gdzie wystąpi trzęsienie ziemi.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Możliwość prognozowania miejsca i skali przyszłych klęsk żywiołowych wzbudza ogromne zainteresowanie, zarówno naukowców, jak i społeczeństwa. Jednak prognozowanie trzęsienia ziemi jest skomplikowane i trudne do osiągnięcia. Najważniejszym wynikiem projektu BLACKSEAHAZNET jest statystyczne potwierdzenie możliwości przewidywania regionalnej aktywności sejsmicznej na podstawie monitorowania geomagnetycznego i pomiarów poziomu wód prowadzonych w odwiertach, w ramach specjalnie opracowanego systemu do archiwizacji, wizualizacji i analizy danych. Konsorcjum finansowanego przez UE projektu wykorzystało szeroki wachlarz technik monitorowania i modelowania. Ogólnym celem prac było utworzenie rozbudowanego zespołu badawczego, który zająłby się rozwiązaniem problemu przewidywania czasu, epicentrum, skali i intensywności wstrząsów poprzez wykorzystanie wiarygodnych prekursorów, czyli oznak trzęsienia. Naukowcy zaproponowali stworzenie złożonego systemu pozyskiwania danych, który mierzyłby temperaturę skorupy ziemskiej, zmiany pola elektromagnetycznego, wskaźniki biologiczne, poziom wody w odwiertach, a nawet promieniowanie kosmiczne dobiegające ze Słońca i przestrzeni kosmicznej, co pozwoliłoby na określenie regionalnej sytuacji sejsmicznej w czasie rzeczywistym. Model czasu rzeczywistego opracowany w projekcie BlackSeaHaszNet prowadził codzienny monitoring parametrów geomagnetycznych i sejsmicznych, wykorzystując dane z globalnej sieci. Powodzenie projektu zależało od długoterminowej współpracy partnerów naukowych. Wymieniali się oni metodami i podejściami do monitorowania i analizy danych, dotyczącymi różnic w aktywności sejsmicznej i systemach klimatycznych w różnych skalach czasowych. Ponadto naukowcy dokonali ponownej oceny lub udoskonalenia istniejących modeli szacujących ryzyko i prognozujących wstrząsy. Działania związane z transferem wiedzy, takie jak konferencje, seminaria czy wspólne prace terenowe, zaowocowały ukazaniem się publikacji w czasopismach naukowych. Uczeni przeanalizowali też możliwości integracji danych. Przetestowano zdolność prognostyczną modeli opartych na tych danych i ustanowiono nowe programy monitorowania w regionie Morza Czarnego i Kaukazu. Szeroko zakrojone badania naukowe prowadzone w regionie Morza Czarnego miały na celu określenie możliwości wyznaczenia wiarygodnych prekursorów pozwalających na przewidywanie zbliżających się trzęsień ziemi. Modele zaproponowane w projekcie BLACKSEAHAZNET mogą stanowić klucz do celu, jaki stawiają przed sobą sejsmolodzy, i przyczynić się do ocalenia tysięcy istnień ludzkich.

Słowa kluczowe

Trzęsienie ziemi, przewidywanie trzęsienia ziemi, katastrofy naturalne, monitorowanie geomagnetyczne, sejsmologiczne monitorowanie meteorologiczne, monitorowanie trzęsień ziemi, aktywność sejsmiczna

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania