Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Towards FXR-mediated therapeutic intervention: Understanding how FXR integrates metabolic, endocrine and inflammatory signaling

Article Category

Article available in the following languages:

Selektywne oddziaływanie na receptory jądrowe

Reakcje niepożądane na leki oddziałujące na receptory jądrowe przypisuje się nieswoistej aktywacji wszystkich czynności transkrypcyjnych tych receptorów. Wyjaśnienie mechanizmów molekularnych czynności transkrypcyjnych receptorów jądrowych jest niezbędne dla przemyślanego projektowania leków skierowanych przeciwko tym receptorom.

Zdrowie icon Zdrowie

Są one aktywowanymi ligandem czynnikami transkrypcyjnymi, niezbędnymi dla fizjologicznego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Receptor farnezoidu X (FXR, zwany też receptorem kwasu żółciowego) jest receptorem jądrowym aktywowanym przez kwas żółciowy. Wykazuje silną ekspresję w tkankach wątroby i jelita. FXR reguluje transkrypcję genów uczestniczących w regulacji równowagi soli żółciowych, cholesterolu, lipidów i glukozy poprzez typowe mechanizmy aktywacji trans. FXR reguluje też procesy zapalne, prawdopodobnie poprzez uczestnictwo w represji trans kompleksu NF-kB. FXR jest potencjalnym środkiem leczniczym w zastoju żółci, cukrzycy i chorobach zapalnych przewodu pokarmowego. Działanie FXR badano bardziej szczegółowo w ramach finansowanego ze środków UE projektu MECHFXR. Projekt koncentrował się na potranslacyjnych modyfikacjach FXR i zależnych od nich różnych odpowiedziach biologicznych. Rozróżnienie pomiędzy aktywacją i represją trans było istotne, jako że pierwsza jest związana z przeciwdziałaniem przez FXR zastojom żółci i jego efektami metabolicznymi, natomiast druga jest związana z wpływem na procesy zapalne. Odkryto nowe modyfikacje potranslacyjne FXR, w tym trzy miejsca acetylacji i jedno miejsce fosforylacji. Wykazano, że fosforylacja jest istotna podczas aktywacji trans genów docelowych FXR, lecz nie represji trans NF-kB in vitro. Tym samym selektywne ligandy FXR, które nie powodują fosforylacji, mogą potencjalnie znaleźć zastosowanie w leczeniu zapalenia jelita, nie mając jednocześnie wpływu na metabolizm soli żółciowych, glukozy i tłuszczy. Opracowano wysokoprzepustowe badania przesiewowe, aby odszukać ligandy przeciwzapalne FXR, które umożliwiłyby represję trans szlaku sygnałowego NF-kB bez wpływy na aktywację trans z udziałem FXR. Korzystając z testu na bazie lucyferazy przeprowadzono badania przesiewowe bibliotek związków chemicznych pod kątem związków o takich właśnie zdolnościach modulowania funkcji FXR. Ponadto naukowcy badali udział FXR w nowo odkrytych szlakach oraz w procesach chorobowych. Wykazano wpływ FXR, receptora alfa estrogenu i oddziaływań pomiędzy nimi na regulację transkrypcji genów w wątrobie. Wyjaśnienie różnych mechanizmów molekularnych działania FXR podczas zależnej od ligandów aktywacji i represji trans umożliwi sprawniejsze projektowanie skuteczniejszych leków skierowanych przeciwko receptorom jądrowym.

Słowa kluczowe

Receptory jądrowe, czynniki transkrypcyjne, receptor farnezoidu X, kwas żółciowy, represja trans

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania