European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-30

Strengthening the Research Potential of IMGGE through Reinforcement of Biomedical Science of Rare Diseases in Serbia – en route for innovation

Article Category

Article available in the following languages:

Wiodąca pozycja Serbii w badaniach nad chorobami rzadkimi

Instytut Genetyki Molekularnej i Inżynierii Genetycznej (IMGGE) Uniwersytetu w Belgradzie ma szanse stać się najbardziej renomowanym centrum genetyki molekularnej na Bałkanach. Instytut zajmuje się między innymi chorobami rzadkimi, a dzięki pewnej unijnej inicjatywie prowadzi nowoczesne badania i analizy genetyczne.

Zdrowie icon Zdrowie

Projekt SERBORDISINN (Strengthening the research potential of IMGGE through reinforcement of biomedical science of rare diseases in Serbia - En route for innovation) wsparł badanie markerów molekularnych chorób rzadkich oraz stworzenie serbskich i bałkańskich baz danych oraz biobanków dotyczących takich chorób. Nowa aparatura, w tym platforma do sekwencjonowania nowej generacji, pozwoliła na podniesienie potencjału badawczego IMGGE w odniesieniu do zasobów materiałów oraz metodologii z zakresu genetyki molekularnej. Zdolność do przeprowadzania przełomowych, podstawowych i translacyjnych badań, jak również diagnostyki chorób rzadkich zaowocowała publikacjami w prestiżowych czasopismach naukowych. Niezbędna do wszelkich badań genetycznych jest jednostka zajmująca się gromadzeniem i przechowywaniem próbek biologicznych oraz baza danych do zbierania informacji. Biobanki IMGGE przechowują obecnie kilka tysięcy próbek różnych RD. Dostęp do nich można uzyskać poprzez stronę internetową SERBORDISINN oraz stronę IMGGE. Ustanowiono również Serbską Krajową Bazę Danych Genetycznych. Stworzenie baz danych z zakresu genetyki molekularnej, uzupełniających krajowe rejestry pacjentów z chorobami rzadkimi, umożliwi łatwiejsze rekrutowanie pacjentów do badań klinicznych. Na przykład, pacjenci mogą być informowani o nowych terapiach, a naukowcy o występowaniu konkretnych chorób rzadkich. Szkolenia objęły ponad 40 badaczy. Ponadto IMGGE odwiedziło 16 międzynarodowych ekspertów, a liczba instytutów partnerskich już się zwiększyła. IMGGE zorganizował już szereg działań edukacyjnych, w tym dni otwarte, "Dni Chorób Rzadkich", warsztaty i rozpowszechnianie ulotek. Sympozjum "Genomika Chorób Rzadkich" w Belgradzie, z udziałem 120 uczestników i prawie 40 mówców, było niezwykle ważne dla skupienia krajowej, lokalnej i europejskiej uwagi na działalności uczestników projektu SERBORDISINN. Nawiązanie kontaktów z instytutami medycznymi zajmującymi się chorobami rzadkimi w Serbii zaowocowało strategicznym partnerstwem na rzecz skuteczniejszego leczenia pacjentów cierpiących na choroby rzadkie. Działania związane z programem Horyzont 2020 objęły założenie profilu IMGGE na stronie internetowej projektu. Projekt SERBORDISINN pomógł przygotować instytut do ubiegania się o fundusze unijne w ramach programu roboczego Horyzont 2020. Oprócz podniesienia potencjału badawczego IMGGE stał się renomowanym ośrodkiem w dziedzinie genetyki molekularnej chorób rzadkich oraz punktem odniesienia dla serbskiego środowiska naukowego.

Słowa kluczowe

Choroby rzadkie, genetyka molekularna, SERBORDISINN, markery molekularne, baza danych genetycznych

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania