Skip to main content
European Commission logo print header

Biologic Lycopene from Tomatoes

Article Category

Article available in the following languages:

Wprowadzanie na rynek globalny zdrowych przeciwutleniaczy znalezionych w pomidorach

Likopen, dzięki któremu pomidory są czerwone, to potężny przeciwutleniacz powiązany z zapobieganiem szeregowi chorób. Korzystając ze wsparcia UE, włoski producent wprowadza na rynek organiczne suplementy diety zawierające likopen.

Zdrowie icon Zdrowie

Badania wykazały, że likopen może mieć pozytywny wpływ na wiele chorób. Należy do nich choroba wieńcowa serca i rak prostaty, a także choroby neurodegeneracyjne i schorzenia takie jak nadciśnienie, męska bezpłodność oraz zły stan kości. Rynek suplementów diety i innych produktów zawierających likopen stale rośnie. Jednak wiele z nich wytworzono z wykorzystaniem pomidorów zawierających szkodliwe pestycydy, ostrzega Leonardo Rescio, inżynier chemik i współzałożyciel firmy Licofarma. W ramach unijnego projektu BioLyco firma Licofarma opracowała strategię oferowania korzyści zdrowotnych przeciwutleniacza bez szkodzenia środowisku i bez ryzyka, że konsumenci spożyją potencjalnie rakotwórcze chemikalia. „Brak syntetycznych substancji chemicznych na wszystkich etapach procesu produkcji sprawia, że organiczny likopen jest bezpieczny dla konsumentów, jako że nie ryzykują oni narażenia na syntetyczne substancje chemiczne. Taka produkcja jest też przyjazna dla środowiska, ponieważ eliminuje ryzyko skażenia powietrza, gleby i podglebia. To z kolei pomaga zachować różnorodność biologiczną i przyrodę”, opowiada Rescio. Ekstrakcja likopenu z organicznych pomidorów z wykorzystaniem technologii wolnej od rozpuszczalników (zamiast wykorzystywania rozpuszczalników chemicznych) jest droższa, zaś produkcja masowa wymaga więcej czasu, ale Leonardo Rescio uważa, że jest to lepszy sposób wytwarzania likopenu, który doceni też rynek.

Innowacyjna produkcja

Wraz ze swym bratem, Consiglio Rescio, który również jest inżynierem chemikiem, Rescio opracował technologię ekstrakcji likopenu z pomidorów w oparciu o proces ekstrakcji na zimno z wykorzystaniem dwutlenku węgla. Bracia zarejestrowali dwa patenty obejmujące proces produkcji: „Innowacyjna, niezwykle ważna ekstrakcja likopenu z wykorzystaniem CO2 i oleju roślinnego” oraz „Suplement żywności oparty na biologicznym likopenie oraz proces pozyskiwania biologicznego likopenu”. Firma Licofarma opatentowała drugi z procesów na niektórych największych rynkach konsumentów likopenu: w Kanadzie, Chinach, Indiach, Włoszech, Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych. W trakcie realizacji projektu rodzinna firma opracowała szczegółowy biznesplan, korzystając z porad ekspertów dotyczących tego, jak znaleźć partnerów i inwestorów. Jak dotąd wyniki są pozytywne. „W ciągu ostatnich 3 lat, rozpoczynając od zera i mając ograniczone zasoby finansowe, Licofarma wprowadziła na rynek ponad 100 produktów gotowych z likopenem, zarówno suplementów, jak i produktów kosmetycznych”, opowiada Rescio. Przedsiębiorstwo sprzedaje produkty poprzez wytwórców i dystrybutorów, ale prowadzi też sprzedaż bezpośrednią poprzez www.lycopenestore.com (stronę internetową). „Niektóre z naszych produktów, takie jak suplement z organicznym likopenem wykorzystuje się w profilaktyce chorób serca”, dodaje. W 2018 roku Licofarma odnotowała sprzedaż w wysokości 0,82 miliona euro. Firma ma nadzieję zamknąć rok 2019 z wynikiem 1,3 miliona euro. W ciągu 10 lat firma chce zdobyć udział w rynku wynoszący 30 milionów euro, z czego 50 % ma pochodzić ze sprzedaży organicznego likopenu luzem. Popyt na produkt jest faktem: światowy rynek likopenu sprzedawanego luzem jest obecnie wart 80 milionów euro, zaś średni roczny wzrost produkcji związku wynosi 2,9 % w USA, 4,2 % we Włoszech oraz 4,9 % w Chinach, jak donosi Globalny raport rynkowy opublikowany w 2019 roku na temat sektora likopenu pozyskiwanego z pomidorów. Aby zwiększyć sprzedaż, Licofarma planuje budowę nowego zakładu produkcyjnego. „Firma otrzymała duże zamówienia na likopen luzem, których nie mogła zrealizować z uwagi na brak zdolność produkcyjnej”, stwierdza Rescio.

Słowa kluczowe

BioLyco, likopen, pomidory, przeciwutleniacz, organiczny, pestycydy, syntetyczne substancje chemiczne

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania