European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Energy as a Service for clean transportation

Article Category

Article available in the following languages:

Inteligentne rozwiązanie zasilane energią słoneczną dla czystszej mobilności

Nowe energooszczędne rozwiązanie – połączenie paneli słonecznych instalowanych na dachu pojazdu ciężarowego, systemu hamowania rekuperacyjnego i technologii chmury obliczeniowej – może pomóc przedsiębiorstwom transportowym spełnić wymogi czystszej mobilności.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Transport drogowy to kluczowy element łańcucha dostaw, ponieważ łączy producentów z konsumentami końcowymi. Nasza zależność od tej gałęzi transportu ma jednak swoją cenę: pojazdy ciężarowe emitują duże ilości CO2. „Pojazdy ciężarowe nie są jak elektrownie węglowe, które zazwyczaj buduje się z dala od obszarów miejskich”, mówi Martijn Ildiz, dyrektor generalny holenderskiej firmy IM Efficiency i koordynator projektu Energy Trailer. „Poruszają się po drogach i wjeżdżają do miast. Mijając MOP-y na autostradzie, zwłaszcza w weekendy, można zobaczyć, jak ciężarówki parkują jedna obok drugiej z uruchomionymi silnikami Diesla, bo tak kierowcy wytwarzają energię elektryczną dla swoich telewizorów i kuchenek mikrofalowych. Jest to szkodliwe dla środowiska, szkodliwe dla nas i szkodliwe dla kierowców”. Coraz częściej poruszanym tematem jest potrzeba przejścia na czystą mobilność. Przedsiębiorstwa transportowe działają jednak na rynku, na którym dominują niskie marże, przez co nie mogą sobie pozwolić na eksperymentowanie i popełnianie błędów. „Nadal jesteśmy na etapie, na którym e-mobilność jest droższa niż paliwa kopalne”, tłumaczy Ildiz.

Inteligentna przyczepa

Firma IM Efficiency to przedsiębiorstwo typu start-up, którego celem jest sprawienie, by transport drogowy stał się bardziej zrównoważony. „Sześć lat temu wpadliśmy na pomysł umieszczenia paneli słonecznych na dachu przyczepy towarowej”, wyjaśnia Ildiz. „Następnie stwierdziliśmy, że najprostszym sposobem na dostarczanie czystej energii elektrycznej do pojazdu ciężarowego będzie wykorzystanie zintegrowanego akumulatora, co dodatkowo pozwoli oszczędzać paliwo”. Podczas prac nad rozwojem tego innowacyjnego rozwiązania, nazwanego SolarOnTop, Ildiz i jego zespół zdali sobie sprawę z tego, że ma ono większy potencjał, niż początkowo zakładali. Tak powstała koncepcja rozwiązania Energy Trailer – technologii, która umożliwia pozyskiwanie energii elektrycznej ze zrównoważonych źródeł zainstalowanych na przyczepie. Konfiguracja rozwiązania Energy Trailer i możliwość zarządzania nim za pośrednictwem platformy w chmurze oznaczają, że można je łatwo zainstalować na przyczepach, a jego obsługa jest przyjazna dla użytkownika. Dzięki realizacji czteromiesięcznego, finansowanego ze środków UE projektu firma IM Efficiency mogła przeprowadzić studium wykonalności dotyczące potencjału technologii oraz zidentyfikować swoich klientów. Ildiz i jego zespół ocenili możliwości w zakresie dalszego rozwoju technologii chmury obliczeniowej i wykorzystania jej do kontrolowania i śledzenia przepływów energii. Koncepcja rozwiązania Energy Trailer mogłaby nawet obejmować dostarczanie energii do sieci. „Podczas gdy inni skupiają się na optymalizacji pojazdów ciężarowych, my postawiliśmy na przyczepę”, dodaje Ildiz. „Na przykład, jeśli przyczepa przez pół dnia stoi zaparkowana, dlaczego by nie ładować jej energią słoneczną?” Zespół projektu sprawdził również, czy możliwe jest wykorzystywanie innych źródeł energii, takich jak konwersja energii kinetycznej w elektryczną podczas hamowania pojazdami o masie 50 ton.

Zrównoważony transport

Podczas prac zespół projektu odkrył, że sektor transportu bardzo się zmienił. „Zrównoważony rozwój to temat, którym interesuje się każde przedsiębiorstwo transportowe, duże czy małe”, mówi Ildiz. „Technologia też poszła do przodu. Inteligentne współdziałanie z siecią czy dwukierunkowe przepływy energii są teraz w zakresie naszych możliwości. Oznacza to, że możemy podłączyć istniejącą technologię, żeby stworzyć zintegrowane rozwiązanie – nie musimy już sami projektować wszystkich elementów systemu”. Firma IM Efficiency planuje wprowadzić rozwiązanie SolarOnTop na rynek pod koniec 2020 roku, aby zapewnić sobie źródło dochodów i lepiej poznać rynek. Jak twierdzi Ildiz, jest to pierwszy krok w stronę komercjalizacji bardziej ambitnych rozwiązań opracowanych w ramach projektu Energy Trailer. Kolejnym celem firmy jest uzyskanie dofinansowania na szerzej zakrojony rozwój koncepcji Energy Trailer, w tym przeprowadzenie niezbędnych testów, żeby umożliwić powszechne stosowanie tego rozwiązania. „Naszą ambicją jest stać się firmą, która sprawia, że przejście na całkowicie zrównoważony transport drogowy towarów jest na wyciągnięcie ręki”, podsumowuje Ildiz.

Słowa kluczowe

Energy Trailer, słoneczny, pojazd ciężarowy, transport, CO2, emisje, paliwo, akumulator, sieć, chmura, olej napędowy, Diesel

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania