Skip to main content
European Commission logo print header

The World’s Most Secure Cryptocurrency Safeguarding Solution

Article Category

Article available in the following languages:

Rozwiązanie offline zapewni bezpieczne zarządzanie zasobami cyfrowymi

Bezpieczne i przyjazne dla użytkownika urządzenie generujące klucze blockchain, połączone z innowacyjnym rozwiązaniem, które gwarantuje, że użytkownik nigdy nie zgubi kodów, pozwoli na popularyzację tej przełomowej technologii.

Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

Technologia blockchain zdobywa coraz większą popularność na całym świecie, nie tylko wśród fanów kryptowalut, ale także w innych sektorach i branżach. Największą korzyścią wypływającą z jej zastosowania jest fakt, że umożliwia zdecentralizowany i bardzo bezpieczny sposób dostępu do różnych usług, co jednocześnie sprawia, że jej zastosowanie jest bardzo atrakcyjne dla ogółu populacji. „Zanim powstała technologia blockchain, centralne instytucje finansowe miały ogromną władzę”, wyjaśnia Ruben Merre, koordynator projektu NGRAVE, a także współzałożyciel i dyrektor generalny belgijskiego przedsiębiorstwa NGRAVE. „Blockchain pozwala na decentralizację tych danych”. Dzieje się tak dlatego, że każda transakcja w łańcuchu bloków musi zostać zweryfikowana przez zdecentralizowany protokół konsensusu. Oznacza to, że zatwierdza ją nie jeden scentralizowany węzeł, ale duża liczba węzłów w całej sieci, które potwierdzają prawidłowość i ważność każdej transakcji. Drugą korzyścią płynącą z tej technologii jest jej niezrównane bezpieczeństwo. „Kryptografia, na której opiera się blockchain, jest niemożliwa do złamania przy pomocy współczesnych komputerów i dostępnych zasobów mocy obliczeniowej”, twierdzi Merre. „Nawet komputery kwantowe nie są w stanie poradzić sobie ze złamaniem tak zwanych kluczy prywatnych”. Merre zwraca także uwagę na fakt, że liczba możliwych wartości kluczy prywatnych jest niemal równa liczbie atomów we Wszechświecie.

Rozwiązania na potrzeby bezpiecznych transakcji

Taka zaleta może jednak bardzo szybko stać się wadą. „Jeśli użytkownik zapomni hasła do swojego konta bankowego, może po prostu poprosić o nowe”, zauważa Merre. „Zapomnienie klucza prywatnego to dużo większy problem – uniemożliwia całkowicie dostęp do konta. Nie istnieje żaden centralny organ, który pomoże w odzyskaniu dostępu”. Istnieje również ryzyko, że w przypadku utworzenia lub przechowywania kluczy online, mogą do nich uzyskać dostęp hakerzy. Koncepcja opracowana w ramach projektu NGRAVE powstała w celu rozwiązania tych problemów oraz znaczącego uproszczenia korzystania z takich rozwiązań. Główny produkt firmy NGRAVE – „ZERO” – to urządzenie z ekranem dotykowym, zaprojektowane z myślą o działaniu bez połączenia z internetem. Potrafi generować klucze prywatne, a także podpisywać transakcje w blockchainach, bez konieczności podłączania do internetu. „Hakerzy nie są w stanie połączyć się z urządzeniem ZERO, w związku z czym nie są w stanie nawet podjąć próby włamania”, wyjaśnia Merre. Drugim problemem, który rozwiązał zespół NGRAVE, jest utrata klucza prywatnego. Wiele osób zapisuje swoje klucze na papierze, co zdecydowanie nie jest optymalnym rozwiązaniem. Aby rozwiązać ten problem, zespół opracował interesujące rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych, które otrzymało nazwę „GRAPHENE”. Rozwiązanie składa się z dwóch ognioodpornych płytek ze stali nierdzewnej, które razem tworzą i pozwalają na podejrzenie klucza prywatnego, jednak osobno nie mają żadnego znaczenia. 6-miesięczny projekt finansowany przez Unię Europejską miał na celu wprowadzenie tych innowacji na rynek. Przeprowadzono analizy kosztów i korzyści połączenia koncepcji ZERO i GRAPHENE, a także badania nowych rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych. Projekt umożliwił również firmie opracowanie planu rozwoju technologii do 2024 roku, a także strategii cenowej.

Wykorzystanie potencjału rynkowego

Od czasu zakończenia projektu w marcu 2020 roku, firma zbierała zamówienia przedpremierowe na produkt, który ma trafić do rąk użytkowników w październiku/listopadzie tego roku. „Nasza kampania crowdfundingowa była trzecią najbardziej udaną w historii Belgii”, mówi Merre. „Obecnie przenosimy się z platformy crowdfundingowej na naszą własną stronę, zakładamy także nasz własny sklep internetowy. Dzięki temu nasi klienci będą mogli zamówić urządzenie przez internet i otrzymać je kilka dni później, niezależnie od tego, gdzie mieszkają”. Merre zauważa, że pomimo tego, że urządzenie jest skierowane przede wszystkim do inwestorów indywidualnych, coraz więcej podmiotów – w tym banki i towarzystwa ubezpieczeniowe – dąży do wdrożenia technologii blockchain. Dzięki temu może to być bardzo dochodowy rynek. „Jedyna kwestia, nad którą będziemy musieli popracować, to będą możliwości naszego urządzenia”, wyjaśnia. „Na przykład, w kontekście biznesowym często zdarza się, że trzech kierowników musi podpisać transakcję, zanim będzie mogła zostać zrealizowana”.

Słowa kluczowe

NGRAVE, kryptowaluta, hakerzy, online, cyfrowy, bezpieczeństwo, blockchain, kwantowy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania