Skip to main content
European Commission logo print header

The future of precise personalised robotic physiotherapy

Article Category

Article available in the following languages:

Innowacje w dziedzinie robotyki przyniosą ulgę pacjentom z bólem pleców

Innowacyjne rozwiązanie umożliwiające automatyczną diagnostykę i leczenie przewlekłego bólu może przynieść ulgę milionom pacjentów, a także zwiększyć produktywność pracy fizjoterapeutów, pomagając im oszczędzić czas.

Zdrowie icon Zdrowie

Ból pleców, czyli zaburzenie układu mięśniowo-szkieletowego, stanowi główną przyczynę niepełnosprawności na świecie. To właśnie z nim pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza i przez niego biorą dni wolne od pracy. „Pomimo powszechności tego schorzenia nie istnieją żadne ujednolicone wytyczne ani protokoły dotyczące jego diagnozowania”, mówi koordynator projektu ADAMO Robot, Carlos Jiménez, dyrektor zarządzający w hiszpańskiej firmie Adamo Robot. „Standardowa 15-minutowa wizyta u lekarza nie wystarczy, by wyjaśnić, zrozumieć i ocenić ból pleców”. Ponadto diagnoza bywa subiektywna, a skuteczność leczenia, którego elementem są często serie masażów, w dużej mierze zależy od kompetencji terapeuty. Co więcej, każdy z nas ma inną granicę bólu, co dodatkowo utrudnia ocenę rozwoju schorzenia.

Zautomatyzowana terapia bólu pleców

W odpowiedzi na te wyzwania hiszpańska firma Adamo Robot postanowiła uczynić fizjoterapię dostępną dla wszystkich. „Nie chcemy zastąpić fizjoterapeutów, a jedynie zwiększyć ich produktywność”, wyjaśnia Jiménez. W tym celu rozpoczęto prace nad w pełni zautomatyzowanym robotem fizjoterapeutycznym, który rozpoznaje skuteczne metody leczenia i śledzi rozwój schorzenia, wykorzystując sztuczną inteligencję. Rozwiązanie najpierw bada ciało pacjenta przy użyciu trójwymiarowego obrazowania termicznego, rozpoznając gorące i zimne miejsca. Następnie w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji ustala rodzaj bólu pleców i dobiera odpowiednie leczenie. Jeśli okaże się, że konieczna jest terapia, robot wyposażony jest w precyzyjne sześcioosiowe ramię robotyczne. Nie dotyka ono jednak pacjenta, a masaż wykonywany jest za pomocą skompresowanego powietrza. „Chociaż niektórzy ludzie wolą czuć dotyk podczas zabiegu, leczenie bezdotykowe jest bardziej higieniczne”, dodaje Jiménez.

Fizjoterapia dla każdego

Jiménez i jego zespół pracują obecnie nad w pełni autonomicznym robotem, który mógłby samodzielnie przeprowadzać sesje masażu bez konieczności fizycznej interwencji fizjoterapeuty. „Dzięki finansowanemu przez UE projektowi mogliśmy stworzyć plan rozwoju technologii, a także zoptymalizować projekt mechanizmu i przygotować go do masowej produkcji”, wyjaśnia Jiménez. Zespół projektu dostosował temperaturę skompresowanego powietrza, aby była bardziej przyjemna dla pacjentów. Projekt ponadto umożliwił naukowcom zidentyfikowanie rynków, na których istnieje zapotrzebowanie na tego typu rozwiązanie. „Przeprowadziliśmy badanie, dzięki któremu poznaliśmy koszty i dostępność fizjoterapii oraz uzyskaliśmy opinie na temat naszej technologii”, mówi Jiménez. „Nasze rozwiązanie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród pacjentów i fizjoterapeutów. Udało nam się udowodnić jego skuteczność w leczeniu kilku urazów pleców, a pacjenci byli zaskoczeni bezbolesnością zabiegu”. Z powodu pandemii COVID-19 wzrosła potrzeba leczenia pacjentów opuszczających oddziały intensywnej terapii. Bezdotykowy robot Adamo okazał się bardzo pomocny w rehabilitacji mięśni, a jednocześnie pozwolił na ograniczenie kontaktu pracowników szpitala z pacjentami, chroniąc ich zdrowie. „Personel medyczny także uskarżał się na nasilony ból w dolnej części pleców ze względu na zwiększone obciążenie pracą spowodowane pandemią”, mówi naukowiec. Najnowszy prototyp został już wprowadzony na rynek. Zdaniem Jiméneza w idealnym scenariuszu roboty zostałyby zainstalowane w biurach, klinikach, hotelach oraz na siłowniach i lotniskach, co pozwoliłoby na przeprowadzenie szybkiego badania pleców i poddanie się 20-minutowej terapii. Wszystkie dane byłyby przechowywane i udostępniane pacjentom. Zespół głęboko wierzy, że opracowana przez niego technologia zwiększy dostępność fizjoterapii wśród wszystkich osób, które jej potrzebują, stanowiąc rozwiązanie jednej z najczęstszych przyczyn bólu przewlekłego i niepełnosprawności.

Słowa kluczowe

Adamo Robot, sztuczna inteligencja, fizjoterapia, ból, pacjenci, lekarz, zaburzenie, diagnoza, COVID-19, koronawirus

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania