Skip to main content

Turning Disabilities into New Possibilities with the Easiest-to-Use Myoelectric Hand Prothesis in the World

Article Category

Article available in the folowing languages:

Pełna sprawność osób niepełnosprawnych

Najnowocześniejsza bioniczna proteza ręki stanowi intuicyjne i proste w użyciu rozwiązanie dla osób po amputacji górnej kończyny, które umożliwia im chwytanie i trzymanie przedmiotów.

Zdrowie

Szacuje się, że prawie 3 miliony ludzi na świecie potrzebują protezy ręki. Poza niewielką grupą ludzi, którzy mogą sobie pozwolić na zakup najnowocześniejszej protezy, większość osób musi zdecydować się na tańsze modele oferujące jedynie ograniczony zakres ruchów i wymagające wymiany co 3–5 lat. Jednak wkrótce się to zmieni dzięki nowej, zaawansowanej technologicznie protezie dłoni, nad którą pracuje zespół finansowanego przez UE projektu Adam’s Hand. „Chcemy tchnąć nowe życie w innowacyjne technologie, wykorzystując je w celu przywrócenia pełnej sprawności osobom niepełnosprawnym”, mówi Giovanni Antonio Zappatore, założyciel i dyrektor generalny BionIT Labs, firmy technologicznej z południowych Włoch zajmującej się wyrobami medycznymi, głównego partnera projektu. „Rozwiązanie Adam’s Hand poprawi jakość życia osób po amputacji górnej kończyny, przynosząc korzyści także ich rodzinom”.

Rewolucyjna technologia

Adam’s Hand to bioniczna proteza dłoni opracowana na podstawie rewolucyjnej technologii. W przeciwieństwie do innych protez bionicznych wykorzystujących pięć lub sześć silników, w Adam’s Hand zastosowano tylko jeden, dzięki czemu użytkownik nie musi dokonywać wyboru rodzaju chwytu, jaki ma zostać zastosowany. Decyduje jedynie, czy chce otworzyć, czy zamknąć dłoń, a urządzenie automatycznie dobiera najbardziej odpowiednie ustawienia. „Proteza nie wymaga od nas dużej uwagi podczas chwytania przedmiotu, co sprawia, że jest intuicyjna i bardzo prosta w użyciu”, wyjaśnia Zappatore. „Ponadto mechanizm adaptacyjny odpowiada za równomierne rozprowadzenie siły we wszystkich palcach, w efekcie pozwalając na mocny chwyt przedmiotu”. Kolejną kluczową zaletą rozwiązania jest jego niewielka waga, kompaktowa budowa i cicha praca, co wyróżnia je na tle innych protez bionicznych. Za urządzeniem Adam’s Hand przemawia także jego cena – jest ono trzykrotnie tańsze od pozostałych dostępnych na rynku modeli.

Gotowa do wprowadzenia na rynek

Unijne finansowanie pozwoliło firmie BionIT Labs określić specyfikację techniczną prototypu Adam’s Hand, a także przeprowadzić dogłębną analizę konkurencji, wzmocnić strategię ochrony własności intelektualnej i stworzyć plan wejścia na rynek dla każdego docelowego państwa. Ten ostatni krok wymagał sprawdzenia zgodności wyrobu ze wszystkimi właściwymi przepisami. Dzięki projektowi firma mogła ponadto stworzyć silniejszy, bardziej doświadczony zespół. „Uczestnictwo w projekcie zapewniło naszemu zespołowi wgląd w kontekst naszej pracy i roznieciło w nas pragnienie wynalezienia rozwiązania, które zrewolucjonizuje protetykę”, podsumowuje Zappatore. „Projekt pomógł nam ponadto zwiększyć świadomość naszej marki, a także zdobyć zaufanie zainteresowanych stron”. Zespół BionIT Labs stara się obecnie uzyskać oznaczenie CE dla protezy Adam’s Hand i przygotowuje się do wprowadzenia jej na unijny rynek. Sprzedaż protezy oficjalnie rozpocznie się podczas OTWorld 2020 – jednego z najważniejszych targów technologii ortopedycznych, protetycznych i rehabilitacyjnych.

Słowa kluczowe

Adam’s Hand, niepełnosprawności, bioniczne, protetyka, osoby po amputacji, BionIT Labs, wyrób medyczny

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania