Skip to main content
European Commission logo print header

From forest to feed: enable the wood industry to bridge the protein gap

Article Category

Article available in the following languages:

Przekształcanie produktów ubocznych drewna w pokarm dla ryb

Europa cierpi z powodu zbyt małej ilości białka na pasze dla zwierząt. Zaproponowana innowacyjna metoda pozyskiwania białka na pokarm dla ryb pozwala otrzymywać je z odpadów drewnianych.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Wyżywienie rozrastającej się populacji ludzi jest czymś, czego się spodziewaliśmy i z czym musimy sobie poradzić. Ludzi przybywa wykładniczo, natomiast dostępność ziemi uprawnej zmniejsza się. Już samo zwiększenie podaży żywności jest w takich warunkach poważnym wyzwaniem, teraz zaś producenci muszą brać pod uwagę także emisje gazów cieplarnianych, a rolnictwo jest głównym ich źródłem. Sektor ma więc przed sobą sprzeczne cele – zwiększenie produkcji przy jednoczesnym ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych. Akwakultura, w tym hodowla ryb, jest jednym z dostępnych rozwiązań tego problemu. Jednocześnie znalezienie najlepszych źródeł białka na pokarm dla ryb to nadal kwestia otwarta – od lat 70. XX wieku Europa importuje do 80 % białka stosowanego w paszach zwierzęcych. Z tego powodu dwa główne źródła białka stosowane w hodowli ryb – mączka rybna i soja – nie spełniają wymogów zrównoważonego rozwoju. Aby móc wyżywić swoją populację, Europa potrzebuje alternatywnych i lokalnych źródeł białka do hodowli ryb, a rozwiązaniem może być białko jednokomórkowe.

Wartości odżywcze drewna

W ramach finansowanego przez UE projektu SYLFEED opracowano proces produkcji odżywczego i zrównoważonego białka z drewna. Dwa składniki najpierw oddzielone od drewna są podawane do opatentowanych, niezmodyfikowanych genetycznie drożdży, które w wyniku fermentacji wytwarzają wysokiej jakości białka. Amélie Drouault, koordynatorka projektu, przedstawia istotę tego rozwiązania. „Materiał lignocelulozowy, taki jak drewno i odpady rolne, ma tę zaletę, że jest pierwszym niespożywczym, zrównoważonym i odnawialnym surowcem do produkcji pasz i produktów spożywczych. W połączeniu ze wzmocnionymi mikroorganizmami, takimi jak drożdże, jest idealnym podłożem do fermentacji w celu wytworzenia składników bogatych w białko”. „Po przetworzeniu i suszeniu materiałów poprodukcyjnych otrzymujemy SylPro, jednokomórkowy składnik białkowy”, wyjaśnia Drouault. Projekt SYLFEED umożliwił zademonstrowanie „fermentacji biomasy”, procesu opracowanego wcześniej przez głównego partnera projektu, firmę Arbiom. Partnerzy projektu potwierdzili również przydatność produktu końcowego do akwakultury. Projekt SYLFEED otrzymał dofinansowanie ze wspólnego przedsięwzięcia na rzecz bioprzemysłu – publiczno-prywatnej inicjatywy UE i przemysłu. SylPro zawiera najwyższej jakości białko, które zostało przetestowane w zastosowaniach jako pokarm dla ryb. Podczas pomyślnego zwiększenia skali produkcji w ramach projektu SYLFEED udało się uzyskać SylPro w ilościach liczonych w tonach. To pozwala myśleć o skutecznym stosowaniu go w paszach. Partnerzy projektu SYLFEED ocenili strawność produktu i wzrost in vivo na łososiu atlantyckim i wykazali, że SylPro może uzupełniać obecne wysokiej jakości źródła białka stosowane w przemyśle. „Obejmując cały łańcuch wartości, projekt SYLFEED pozwolił nam zademonstrować skalowalność procesu firmy Arbiom i potwierdził jakość naszego produktu”, wyjaśnia Drouault. Dodaje także: „Projekt SYLFEED pozwolił też wykazać, że SylPro można wytwarzać z wielu podłoży, w tym zrębków drzewnych i suszonych traw, co czyni go dobrym alternatywnym rozwiązaniem białkowym”. Powstałe białko oraz inne niezbędne składniki odżywcze (tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały, błonnik) dają wysokiej jakości pokarm dla ryb. Potencjalni klienci, którzy byli również uczestnikami projektu, potwierdzili i ocenili jakość produktu SylPro.

Demonstracja przemysłowa i otwarta droga

Partnerzy projektu zademonstrowali proces na skalę przemysłową i są teraz gotowi do komercjalizacji rozwiązania. Kolejnym krokiem jest budowa komercyjnego zakładu produkcyjnego we Francji, który ma ruszyć w 2022 roku. W ramach oceny cyklu życia przeprowadzonej podczas projektu porównano wpływ produktu Arbiom z wpływem innych konwencjonalnych i alternatywnych białek. Udało się potwierdzić, że SylPro jest korzystne dla środowiska. Badania rynku przeprowadzone w ramach projektu wykazały również, że nowy proces otworzy możliwości finansowe dla przemysłu drzewnego. Ostatecznie prace prowadzone w ramach projektu przyczyniły się do powstania odżywczego, niezawodnego i zrównoważonego alternatywnego źródła białka dla akwakultury. Pomoże to w uzyskaniu zrównoważonego wewnątrzeuropejskiego źródła białka i przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa żywnościowego w UE.

Słowa kluczowe

SYLFEED, białko, drewno, SylPro, akwakultura, pokarm dla ryb, białko jednokomórkowe, węglowodany, drożdże, pasza dla ryb

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania