Skip to main content
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Distributed Network for Odour Sensing, Empowerment and Sustainability

Article Category

Article available in the following languages:

Narzędzia pozyskujące dane od społeczeństwa pomagają w wyszukiwaniu miejsc występowania nieprzyjemnych zapachów

Łącząc inteligentną technologię z technikami monitorowania zapachów i nosami licznych ochotników, projekt D-NOSES nadaje niedostatecznie uregulowanej kwestii zanieczyszczenia zapachami priorytetowe znaczenie w programach środowiskowych i politycznych.

Częste wystawienie na różne zapachy – czy to w domu, czy w pracy – może powodować szereg dolegliwości(odnośnik otworzy się w nowym oknie), w tym bóle głowy, brak koncentracji, stres, bezsenność i problemy z oddychaniem. „Zapachy są drugim, po hałasie, najczęściej zgłaszanym rodzajem zanieczyszczenia środowiska na świecie. Jednak większość technik pomiaru zapachów nie uwzględnia w odpowiedni sposób ich wpływu na mieszkańców. Cały ten obszar jest niedostatecznie uregulowany”, mówi koordynatorka projektu D-NOSES(odnośnik otworzy się w nowym oknie) (Distributed Network for Odour Sensing, Empowerment and Sustainability) Rosa Arias, wcześniej pracująca w Fundacji Ibercivis(odnośnik otworzy się w nowym oknie), będącej gospodarzem projektu, a obecnie założycielka i dyrektor generalny Science for Change(odnośnik otworzy się w nowym oknie). W ramach wspieranego przez UE obywatelskiego projektu naukowego D-NOSES udoskonalono specjalnie zaprojektowaną aplikację do zbierania w czasie rzeczywistym geolokalizowanych danych o zapachach, wzbogaconych o doświadczenia osób, na które one wpływają. Metodologię projektu przetestowano w ramach 10 projektów pilotażowych(odnośnik otworzy się w nowym oknie) w ośmiu krajach europejskich, a także w Chile i Ugandzie, aby uzyskać szerszą perspektywę. Wyniki niektórych projektów pilotażowych zostały już opublikowane, np. tych, które przeprowadzono we Włoszech(odnośnik otworzy się w nowym oknie), Grecji(odnośnik otworzy się w nowym oknie) i Chile(odnośnik otworzy się w nowym oknie). W Hiszpanii projekt OdourCollect zdobył niedawno prestiżową nagrodę Prismas(odnośnik otworzy się w nowym oknie) (strona w języku hiszpańskim) za rozpowszechnianie wiedzy naukowej.

Narzędzia do mapowania

W ramach projektu zastosowano podejście opracowane przez University College London(odnośnik otworzy się w nowym oknie) o nazwie Extreme Citizen Science(odnośnik otworzy się w nowym oknie), którego priorytetem są praktyki oddolne, ze świadomością lokalnych potrzeb, co ma pomóc w zapewnieniu udziału obywateli i włączeniu ich we wszystkie etapy badań. Strategie angażowania członków społeczeństwa zostały dostosowane do każdego projektu pilotażowego: po badaniach etnograficznych przeprowadzono ukierunkowane działania w muzeach i na festiwalach, a także prezentacje w lokalnych mediach. Po zaangażowaniu uczestnicy brali udział w spacerach sensorycznych i treningach zapachowych, a także w warsztatach analizy danych. Głównym elementem projektu D-NOSES była aplikacja OdourCollect, oparta na wcześniejszej wersji stworzonej w ramach projektu MYGEOSS(odnośnik otworzy się w nowym oknie) i zaprojektowana tak, by umożliwić społecznościom dotkniętym problemem zanieczyszczenia zapachem mapowanie go i zachęcanie do zmian. W trakcie 10 projektów pilotażowych uczestnicy zaproponowali ulepszenia funkcji aplikacji, takie jak mapowanie również przyjemnych zapachów, a nie tylko tych nieprzyjemnych. Flagowy projekt pilotażowy w Barcelonie(odnośnik otworzy się w nowym oknie) skupił się na obszarze miasta wokół Forum, który przez ponad 20 lat był narażony na zapachy odpadów i oczyszczalni ścieków. Użytkownicy zostali przeszkoleni w zakresie rozpoznawania różnych zapachów, w tym odpadów, ścieków, osadów ściekowych i biogazu, oraz tworzenia map tych zapachów. Dane te zostały następnie powiązane z operacjami przemysłowymi za pomocą analizy historycznej aplikacji. W ciągu 12 miesięcy zgłoszono ponad 600 obserwacji, w których wzięło udział 86 uczestników. W sumie w ramach projektu zebrano ponad 10 000 obserwacji zapachów z całego świata, pochodzących od ponad 1 200 mieszkańców. „Dzięki uwzględnieniu w naszym modelu zaangażowania perspektywy płci, 70 % obserwacji pochodziło od kobiet”, dodaje Arias. „Ogólnie rzecz biorąc, nasze badania pilotażowe potwierdziły słuszność naszej metodologii(odnośnik otworzy się w nowym oknie), przy czym wyniki badań pilotażowych w Barcelonie i we Włoszech były zgodne z wynikami tradycyjnych badań zapachów. Nos okazuje się być bardzo skutecznym czujnikiem!”

Wpływ na politykę

Wydarzenie „Revisiting Odour Pollution in Europe”(odnośnik otworzy się w nowym oknie), będące częścią projektu D-NOSES, przeprowadzone w Internecie przez grecką posłankę do Parlamentu Europejskiego Marię Spyraki, zaowocowało włączeniem kwestii zanieczyszczenia zapachami i nauki obywatelskiej do „Planu działania UE na rzecz eliminacji zanieczyszczeń wody, powietrza i gleby”(odnośnik otworzy się w nowym oknie). Zespół ma również nadzieję, że ich zielona księga(odnośnik otworzy się w nowym oknie) zainicjuje dyskusję na temat kompleksowej europejskiej polityki w zakresie zapachów i doprowadzi do powstania białej księgi. Innym wynikiem projektu jest Międzynarodowe Obserwatorium Zapachów(odnośnik otworzy się w nowym oknie), interaktywne źródło internetowe, w którym użytkownicy wprowadzają i konsultują dane zbierane przez społeczność(odnośnik otworzy się w nowym oknie) na całym świecie. Działania na rzecz zmian w polityce podejmowano także lokalnie w czasie trwania projektów pilotażowych, a także bardziej ogólnie – za pomocą zestawu narzędzi z zakresu rzecznictwa(odnośnik otworzy się w nowym oknie), wytycznych politycznych(odnośnik otworzy się w nowym oknie) oraz strategicznego planu działań administracyjnych(odnośnik otworzy się w nowym oknie). Obecnie zespół standaryzuje swoją metodologię w Hiszpanii, a także pracuje nad modelem miejskim, który ma służyć jako podstawa do regulacji kwestii zapachów. „Naszym celem jest, aby dane od obywateli były wykorzystywane jako dowód przez władze, aby skłonić do działania”, podsumowuje Arias. „Co ważne, naszą metodologię można powielać(odnośnik otworzy się w nowym oknie) w innych kontekstach i/lub zastosować do innych zagadnień społeczno-środowiskowych”.

Słowa kluczowe

D-NOSES, nauka obywatelska, zapach, zanieczyszczenie, zapachy, odpady, crowdsourcing, geolokalizacja