European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

WeCount: Citizens Observing UrbaN Transport

Article Category

Article available in the following languages:

Stavljanje građana na vodeću poziciju politike urbanog prijevoza

Kad se govori o urbanim politikama, često sami građani znaju što je potrebno poboljšati. U okviru projekta financiranog sredstvima EU-a provedeni su sustavi praćenja jeftinog prijevoza u pet europskih gradova, čime se građanima omogućilo da oblikuju politike urbanog prijevoza.

Transport and Mobility icon Transport and Mobility
Society icon Society

Promet utječe na većinu stanovnika u gradovima, bez obzira na to jesu li zapeli u prometu, čekaju li predugo javni prijevoz, pokušavaju li se kretati pješice ili pate zbog onečišćenja. WeCount (Citizens Observing UrbaN Transport) građanski je projekt financiran sredstvima EU-a koji je uključio stanovnike u postupak prikupljanja podataka o prometu, pružajući potrebne dokaze za donošenje novih prometnih politika. „Cilj našeg projekta bio je omogućiti građanima pokretanje procesa donošenja politika kroz njihovo prikupljanje podataka o prometu s pomoću automatiziranog senzora”, objašnjava Kris Vanherle, koordinator projekta WeCount u odjelu za prijevoz i mobilnost u Leuvenu. „Željeli smo potaknuti građane, pružiti im sredstva za prikupljanje i analizu podataka o prometu te oblikovati rješenja za probleme lokalne mobilnosti.” U okviru projekta WeCount provedeno je pet uspješnih studija slučaja koje su uključivale stotine građana u Cardiffu, Dublinu, Leuvenu, Ljubljani i Madridu. „Pokazali smo da pristup funkcionira u različitim gradovima s različitim kulturnim izazovima i izazovima u području mobilnosti”, govori Vanherle. „U svim slučajevima postoje primjeri promjena u području, primjerice uspornici, smanjenje ograničenja brzine i promjene u cirkulaciji prometa, kao izravan rezultat djelovanja građana u projektu”, dodaje.

Iskorištavanje lokalnog znanja

U projektu WeCount upotrebljavao se postojeći senzor za bilježenje prometa pod nazivom Telraam, jeftin visokotehnološki uređaj koji građani mogu ugraditi na prednje prozore svojih domova radi praćenja prometa. Ti senzori šalju podatke namjenskoj softverskoj platformi koja korisnicima omogućuje jednostavan pristup i vizualizaciju podataka. „Poboljšali smo te senzore i platformu kako bismo povećali jednostavnost upotrebe i ugradnje iz perspektive građana te kako bismo olakšali upravljanje projektom građanske znanosti iz perspektive istraživača”, napominje Vanherle. Iako je tehnologija bila glavna komponenta projekta WeCount, to je prvenstveno projekt građanske znanosti, nadodaje. „Angažirali smo se s građanima kako bismo razumjeli njihove brige u pogledu lokalnog prometa, samog prikupljanja podataka, tumačenja podataka i stvaranja poveznice s političkom razinom, omogućavajući dijalog.” Stanovnici su u dobrom položaju da razumiju specifična lokalna pitanja i mogu objasniti ponekad nelogične trendove uočene u prometnim podacima. Primjerice, iako su tijekom jutra i večeri prisutne uobičajene gužve u prometu, na određenim lokalnim ulicama vidljivi su čudni uzorci upotrebe koje stručnjak za prometnu politiku u uredu možda ne bi razumio.

Urbana politika kroz uključivanje javnosti

Tim projekta WeCount htio je stvoriti sustav koji bi mogli replicirati stanovnici drugih europskih gradova u budućim projektima građanske znanosti. Izrađena su i dva sažetka politike. Jedan je usredotočen na izazove u prilagodbi metodologije građanske znanosti na internetsko okruženje, koja je potrebna zbog ograničenja nastalih uslijed pandemije bolesti COVID-19. U drugom je naglasak na uspješnim pričama projekta WeCount i o tome kako naučene lekcije mogu pridonijeti boljoj informiranosti budućih urbanih politika. „U konačnici, u projekt su bili uključeni i druga lokalna i regionalna tijela i gradovi kako bi se podijelio potencijal uključivanja građana u proces prikupljanja podataka”, govori Cláudia Ribeiro, službenica na projektu POLIS, mreži za europske gradove i regije koji surađuju u području održive urbane mobilnosti. „Time se donositelji politika mogu usmjeriti na donošenje informiranijih odluka o planiranju prometa i upravljanju njime”, nadodaje.

Keywords

WeCount, promet, urbano, broj, građanin, znanost, senzor, politika, podaci, dokazi

Discover other articles in the same domain of application