CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Renewable Energy Micro Power Plant Using Organic Waste as Fuel

Article Category

Article available in the following languages:

Przekształcanie odpadów organicznych w energię

Ogromne ilości odpadów organicznych trafiają na wysypiska śmieci. Nowe urządzenie przekształca ten zasób w czystą energię, wprowadzając budynki do gospodarki o obiegu zamkniętym.

Energia icon Energia

Nasze miasta produkują duże ilości odpadów organicznych, takich jak przeterminowana żywność. Wraz z rozwojem miast, odpady generowane przez łańcuch żywnościowy stanowią coraz większe obciążenie dla tradycyjnych metod gospodarowania odpadami, takich jak składowiska. W ramach finansowanego przez UE projektu MicroRenew opracowano innowacyjne urządzenie, które przekształca odpady organiczne w nowy, cenny zasób. Opatentowana technologia może przetwarzać do pięciu ton odpadów spożywczych dziennie w jednym zestawie modułów, generując czystą energię, taką jak biogaz, energia elektryczna, ciepło, odnawialny gaz ziemny i zielony wodór. Jedynymi produktami ubocznymi są woda i cenny nawóz. Technologia ta zapewnia obieg zamknięty, dostosowując skalę do różnych ilości odpadów organicznych przeznaczonych do przetworzenia. Technologia ta wpisuje się w wizję miast przyszłości, w których wszystkie budynki, w tym lotniska, porty, szkoły i szpitale, przetwarzają własne odpady i odzyskują energię. „Śmieciarki nie są już potrzebne, a budynki stają się środowiskiem o obiegu zamkniętym”, wyjaśnia Sandra Sassow, współzałożycielka i dyrektor generalna firmy SEAB Power Ltd oraz koordynatorka projektu MicroRenew.

Wykorzystanie energii z odpadów

Opatentowana technologia MicroRenew to kontenerowy, bezzapachowy system fermentacji beztlenowej, który jest wbudowany w kontenery transportowe. Urządzenia są w pełni zautomatyzowane, ze zdalnym monitorowaniem i gromadzeniem danych, a także zintegrowaną sztuczną inteligencją w celu optymalizacji systemów. Odpady organiczne są wprowadzane na jednym końcu, po czym seria najnowocześniejszych czujników i elementów sterujących przygotowuje materiał do fermentacji przed przetworzeniem go i uwolnieniem energii. Dzięki projektowi MicroRenew zespół w pełni przeprojektował moduły, podwajając wydajność jednostek i ilość generowanej energii. „To powoduje, że nasz ślad węglowy jest mniejszy, co jest kluczowe w przypadku wdrożeń w miastach”, dodaje Sassow.

Aktualizacje i testy pilotażowe

W ramach projektu przeprowadzono szereg testów pilotażowych różnych ulepszeń. Zespół zbadał różne technologie obróbki wstępnej, a także różne rozwiązania z zakresu usuwania cieczy z opakowań i wynikającej z tego jakości pofermentu. Sassow podkreśla, że system MicroRenew produkuje energię netto, zamiast zużywać ją do przetwarzania odpadów. Jest to kluczowy wyróżnik w porównaniu z kompostowaniem i scentralizowanymi instalacjami fermentacji beztlenowej, ponieważ obie zużywają energię – zarówno podczas prowadzenia operacji, jak i transportu odpadów do i z zakładu.

Wspieranie przyszłości czystej energii

Podczas realizacji projektu MicroRenew firma SEAB Power została wyróżniona wieloma nagrodami i znalazła się w rankingu EnviroTech 50 za 2023 rok, który wyróżnia brytyjskie firmy tworzące technologie dla zielonej energii. „Jeśli chodzi o komercyjny wymiar projektu, w ciągu ostatniego roku jego realizacji, kiedy uruchomiliśmy przeprojektowane jednostki, liczba potencjalnych klientów podwoiła się”, mówi Sassow. Przyszłe badania obejmą sposoby przetwarzania wodorostów, które coraz częściej pojawiają się na plażach i w rzekach na całym świecie. „Istnieje tak wiele składników odżywczych, które można odzyskać, aby stworzyć nawóz organiczny jako neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla zamiennik nawozów pochodzących z paliw kopalnych”, zauważa badaczka. Zespół MicroRenew zamierza wdrożyć systemy na całym świecie w podobny sposób, jak w przypadku energii słonecznej i wiatrowej. „Zamierzamy wdrożyć nasze systemy w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Australii dzięki wsparciu finansowemu projektów i leasingu oraz dzięki współpracy z lokalnymi zakładami produkcyjnymi”, podsumowuje Sassow.

Słowa kluczowe

MicroRenew, organiczne, odpady, wysypisko, zarządzanie, zautomatyzowane, SI, transport, kontenery, czysta, energia

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania