Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Chromatin architecture and Design

Article Category

Article available in the following languages:

Transdyscyplinarne badania epigenetyczne

Sieć ChromDesign bada epigenetykę ludzkich chorób i publikuje przełomowe wyniki, aby zainteresować i wspierać różnorodnych odbiorców.

Zdrowie icon Zdrowie

Aby zrozumieć ludzkie choroby, często trzeba zmierzyć się ze skomplikowanymi wyzwaniami, które wymagają kompleksowego podejścia do rozwiązywania problemów. Badania interdyscyplinarne i transdyscyplinarne są niezbędne do sprostania tym wyzwaniom, ponieważ pozwalają połączyć różne perspektywy i wiedzę specjalistyczną w celu rozwiązania złożonych problemów naukowych i skutecznego komunikowania wyników.

Sieć szkoleniowa w dziedzinie badań epigenetycznych

Projekt ChromDesign, realizowany przy wsparciu programu działań „Maria Skłodowska-Curie”, miał na celu zbadanie wpływu trójwymiarowej organizacji chromatyny na regulację genów w stanach normalnych i patologicznych oraz dokładniejsze zrozumienie ludzkich chorób. W skład innowacyjnej sieci szkoleniowej ChromDesign weszło 11 europejskich instytucji akademickich i prywatnych oraz 6 organizacji partnerskich, skupiających ekspertów w dziedzinie biologii chromatyny w celu przeszkolenia i wzmocnienia pozycji początkujących naukowców w zakresie najbardziej zaawansowanych badań epigenetycznych. „Sieć ChromDesign jest znakomitym przykładem tego, jak badania transdyscyplinarne mogą stymulować innowacje i postęp w dziedzinie architektury i projektowania chromatyny”, podkreśla Luciano Di Croce, koordynator sieci ChromDesign. Korzystając z kilku zaawansowanych technologii, takich jak genomika, obrazowanie, biologia komórki i modelowanie obliczeniowe, naukowcy zdobyli ważną wiedzę na temat architektury i dynamiki chromatyny, a także epigenetycznych mechanizmów białaczki. Ponadto zespół ChromDesign zoptymalizował protokoły eksperymentalne służące do badania architektury chromatyny.

Transdyscyplinarne podejście do badań epigenetycznych

Zespół ChromDesign zastosował transdyscyplinarne podejście wykorzystujące metodologie projektowania badań i technologię. Zgromadzona wiedza przyczyni się do rozpoznania nowych celów, które można wykorzystać do diagnozowania i leczenia ludzkich schorzeń, co pozytywnie wpłynie na życie pacjentów. „W ChromDesign jesteśmy przekonani, że te transdyscyplinarne podejścia są bardzo korzystne nie tylko z punktu widzenia szkolenia naukowców, ale także dla przyszłości nauki, gdyż stymulują innowacje i zapewniają cenne umiejętności wszystkim podmiotom uczestniczącym w sieci. Będziemy nadal wspierać transdyscyplinarne badania epigenetyczne, aby zadbać o ich możliwie najwyższy poziom”, podkreśla kierownik naukowy projektu David Brena.

Przekazywanie wyników opinii publicznej

Aby móc przekazywać wyniki badań naukowych szerszemu gronu odbiorców, sieć ChromDesign opracowała zestaw narzędzi komunikacyjnych. Ułatwił on informowanie społeczeństwa o skomplikowanych koncepcjach naukowych i miał bardzo pozytywny wpływ na umiejętności komunikacyjne wszystkich badaczy zaangażowanych w sieć. W ramach zorganizowano naukową wystawę zatytułowaną „Life's Journey, The Blocks That Build Us All”. Ekspozycja dawała odwiedzającym możliwość obejrzenia dwumetrowej trójwymiarowej konstrukcji reprezentującej DNA, z jego podstawowymi jednostkami oraz trójwymiarową strukturą. Odwiedzający tworzyli także własne sekwencje DNA, edytowali je i korygowali mutacje wywołujące chorobę genetyczną, a zatem próbowali sił w zadaniu należącym do obowiązków wielu badaczy pracujących w tej dziedzinie. Wystawa promowała także istotny wkład badań prowadzonych w ramach sieci ChromDesign, przybliżając odwiedzającym ekscytującą i dynamiczną dziedzinę architektury chromatyny. Wystawę można było zwiedzić w szkole projektowania ELISAVA, centrum badawczym PRBB w Barcelonie oraz podczas wydarzenia „Science is Wonderful!” w Brukseli. Ogólnie rzecz biorąc, połączenie nauki, komunikacji i projektowania stanowiło jeden z kluczowych atutów sieci ChromDesign i pozwoliło na zakomunikowanie wyników badań prawie 9 000 osób z różnych środowisk.

Słowa kluczowe

ChromDesign, chromatyna, epigenetyka, architektura chromatyny, komunikacja, badania transdyscyplinarne, sieć szkoleniowa, regulacja genów, białaczka

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania