CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Fact-based personalised nutrition for the young

Article Category

Article available in the following languages:

Spersonalizowana dieta pomoże w walce z otyłością i cukrzycą

Nowa platforma żywieniowa ułatwi wszystkim zainteresowanym wprowadzenie w życie korzystnych zaleceń dietetycznych.

Zdrowie icon Zdrowie

Z uwagi na ogromny wybór produktów spożywczych nie każdy jest w stanie określić, co jest dla niego najlepsze. A jak wiadomo, wybory żywieniowe, szczególnie we wczesnym okresie życia, mogą mieć znaczący wpływ na rozwój chorób, takich jak cukrzyca i otyłość. Spersonalizowane odżywianie to rozwijająca się dziedzina, w której zalecenia żywieniowe są dostosowywane do unikalnych czynników związanych z genetyką, metabolizmem, mikrobiomem i stylem życia danej osoby. W ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu NUTRISHIELD naukowcy opracowali innowacyjne ramy wspomagające dokonywanie lepszych wyborów żywieniowych, obejmujące między innymi platformę opartą na nowym algorytmie. Projekt NUTRISHIELD koncentruje się na populacji młodych osób, dla których problemem jest otyłość i/lub cukrzyca, a także na matkach wcześniaków i uczniach szkół podstawowych. „W przyszłości algorytm NUTRISHIELD mógłby zapewniać spersonalizowane porady żywieniowe w oparciu o specyficzny profil genomu i mikrobiomu jelitowego każdego dziecka”, wyjaśnia Miltos Vasileiadis, specjalista ds. rozwoju biznesu w firmie Alpes Lasers i główny badacz projektu NUTRISHIELD. „Zwiększy to spersonalizowany wymiar podejścia oraz szanse na uzyskanie efektu terapeutycznego”, dodaje.

Innowacyjne badania kliniczne

W ramach projektu NUTRISHIELD przeprowadzono serię badań eksperymentalnych w celu zebrania danych potrzebnych do stworzenia platformy. W pierwszym badaniu klinicznym zespół zebrał dane z trzech kohort dzieci , u których stwierdzono otyłość i/lub cukrzycę. Uczeni poddali analizie próbki moczu, kału i krwi w celu określenia składu mikrobiomu i stopnia nasilenia stanu zapalnego w jelitach – biomarkerów integralności bariery jelitowej. Drugie badanie koncentrowało się na matkach karmiących i ich przedwcześnie urodzonych dzieciach, a jego celem było zbadanie wpływu diety matki na skład mleka i powiązany z tym stan zdrowia wcześniaków. „Analiza próbek została przeprowadzona przy użyciu najnowocześniejszych technik laboratoryjnych w połączeniu z nowo opracowanymi narzędziami laserowymi”, mówi Vasileiadis. „Jednym z sukcesów obecnego projektu jest wykorzystanie laserowej spektroskopii w zakresie podczerwieni do ilościowego oznaczania określonych podfrakcji białek obecnych w ludzkim mleku”. Trzecie badanie dotyczyło związku między odżywianiem, metabolizmem jelitowym i rozwojem komórek nerwowych związanych z orientacją przestrzenną u dzieci w wieku szkolnym. W tym celu wykorzystano nowe narzędzia, takie jak analiza oddechu, która może dostarczyć szczegółowych informacji na temat metabolizmu jelitowego.

Oferowanie porad żywieniowych

Dietetyk będący członkiem zespołu przeanalizował sposób odżywiania dzieci cierpiących na cukrzycę i otyłość, a następnie wykorzystując podejście NUTRISHIELD, opracował spersonalizowaną dietę służącą poprawie nawyków żywieniowych, które wpływają na utrzymanie zdrowego mikrobiomu jelitowego. Projekt rzucił również światło na to, jak niektóre witaminy ewoluują w ciągu pierwszego miesiąca po urodzeniu, prawdopodobnie w związku z potrzebami niemowląt i możliwościami metabolicznymi. Kolejnym kluczowym osiągnięciem było stworzenie profilu Bifidobacterium, kluczowej bakterii jelitowej, na podstawie danych uzyskanych z badania wcześniaków oraz dzieci z grupy kontrolnej. „Udało nam się jasno określić zakres tego, co stanowi »zdrową równowagę Bifidobacterium« u noworodków na każdym etapie ich wczesnego rozwoju”, zauważa Vasileiadis.

Opracowanie platformy NUTRISHIELD

W ramach projektu zespół stworzył platformę NUTRISHIELD oferującą spersonalizowane porady żywieniowe, składającą się z trzech połączonych ze sobą narzędzi. Pulpit nawigacyjny NUTRISHIELD gromadzi i analizuje informacje żywieniowe za pomocą algorytmu. Jest to narzędzie przeznaczone dla dietetyków i innych pracowników służby zdrowia. Aplikacja NUTRISHIELD Clinical Trial App (CTA) to narzędzie dostosowane do indywidualnych potrzeb, wykorzystywane przez pracowników służby zdrowia do zbierania wszystkich niezbędnych informacji od pacjentów, głównie w formie kwestionariuszy. Z kolei aplikacja NUTRISHIELD angażuje użytkownika w przestrzeganie planu żywieniowego i można z niej korzystać przy użyciu smartfona. „To skuteczne narzędzie, które w formie zabawy przedstawia dziecku spersonalizowany plan żywieniowy”, mówi Vasileiadis.

Słowa kluczowe

NUTRISHIELD, aplikacja, odżywianie, porady, otyłość, cukrzyca, dzieci, niemowlęta, witaminy, mikrobiom jelitowy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania