Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Novel Bone Regeneration Drug Osteogrow: Therapeutic Solution for Lumbar Back Pain

Article Category

Article available in the following languages:

Nowy lek wspomagający regenerację uszkodzonych kości

Naukowcy opracowali nową metodę leczenia przewlekłego bólu pleców w celu regeneracji uszkodzonej tkanki kostnej kręgosłupa.

Zdrowie icon Zdrowie

Przewlekły ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest najczęściej powodowany przez zmiany zwyrodnieniowe. W Unii Europejskiej każdego roku u około 1,5 miliona osób występują bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa wymagające interwencji chirurgicznej, co oznacza duże obciążenie ekonomiczne i społeczne. Operacja ta polega na wykonaniu spondylodezy w celu unieruchomienia jednego lub więcej segmentów kręgów, co pozwala na skorygowanie niestabilności kręgosłupa i złagodzenie bólu. Zabieg ten jest skuteczny w zaledwie około 35% przypadków, głównie ze względu na ponowne wchłaniane kości przez organizm wokół wszczepionych prętów i śrub, co powoduje dodatkowy ból. W ramach finansowanego przez UE projektu OSTEOproSPINE zespół naukowców kierowany przez Slobodana Vukičevića, kierownika Laboratorium Tkanek Zmineralizowanych na Uniwersytecie Medycznym w Zagrzebiu, opracował nową terapię w postaci implantu kostnego pobudzającego tworzenie się nowej kości w uszkodzonych obszarach. Wstępne badania kliniczne wykazały, że nowa metoda stabilizuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa i zapobiega nawrotom bólu pleców. Ponadto rozpoczęto nowe badania kliniczne mające na celu rozszerzenia zastosowania tego innowacyjnego rozwiązania na inne trudne w leczeniu choroby. W 2018 r. na wystawie „Let the Stars Shine” w Parlamencie Europejskim w Brukseli projekt OSTEOGROW został zaprezentowany jako jeden z pięciu najważniejszych chorwackich projektów unijnych.

Nowa metoda regeneracji kości

Projekt OSTEOproSPINE doprowadził do powstania nowej terapii regeneracji kości, obejmującej Osteogrow (lek, który dostarcza krytyczne białka kostne poprzez krew pacjenta) wzmocniony matrycą odporną na ściskanie (CRM) oraz alloprzeszczep kości w celu dostarczenia biomechanicznie kompetentnego implantu, który skutecznie regeneruje tkankę kostną. „Nowe formuły leków do regeneracji kości zostały objęte kilkoma globalnymi patentami”, mówi Vukičević.

Wstępne badania kliniczne

W ramach projektu nowy preparat przetestowano klinicznie na 143 pacjentach w szpitalach w Wiedniu, Linzu oraz Grazu. Terapia umożliwiła poprawę w stosunku do obecnego standardu opieki w zakresie kilku czynników, w tym funkcjonowania fizycznego, roli fizycznej, bólu, ogólnego stanu zdrowia, witalności, funkcji społecznych, roli emocjonalnej i zdrowia psychicznego. Wyniki zostały zaprezentowane na 13. konferencji BMP, która odbyła się niedawno w Dubrowniku. Po pomyślnym przeprowadzeniu tych prób zespół przetestował kilka różnych materiałów CRM. „Odkryliśmy, że połączenie substancji Osteogrow z ceramiką syntetyczną przyniosło znakomite wyniki w modelach zwierzęcych, umożliwiając przeprowadzenie w 100% skutecznej spondylodezy u owiec”, dodaje Vukičević. W wyniku zabiegu uzyskano tkankę kostną o znacznej objętości, zachowującą wysoką gęstość przez cały okres obserwacji. Sugeruje to, że metoda ta może pozwolić na dożywotnie utrzymanie stabilności ludzkich kręgów. Dzięki tym obiecującym wynikom w projekcie OSTEOproSPINE opracowano nowy preparat, Osteogrow-C, który jest obecnie testowany na pacjentach cierpiących z powodu niegojących się uszkodzeń kości.

Wprowadzenie techniki regeneracji kości na rynek

W toku ostatnich badaniach klinicznych fazy III zespół chce osiągnąć sukces w dwóch obszarach: spondylodezy u pacjentów z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, stawami rzekomymi i powiększeniem wyrostka zębodołowego – poprzez przetestowanie zdolności organizmu do tworzenia kości tam, gdzie jest to wymagane. Trwa badanie stomatologiczne na 36 pacjentach, natomiast badanie FNU na 200 pacjentach zostało zgłoszone do sfinansowania przez Europejską Radę ds. Innowacji (EIC). Zespół liczy, że preparat Osteogrow-C stanie się dostępny dla potrzebujących pacjentów w UE do końca 2028 roku. „Jeśli produkt pomyślnie przejdzie ostatnią fazę testów klinicznych, powinien zapewnić długą, ostatecznie dożywotnią stabilność unieruchomionego odcinka kręgosłupa, co wydatnie poprawi jakość życia pacjentów”, mówi Vukičević.

Słowa kluczowe

OSTEOproSPINE, kręgosłup, odcinek lędźwiowy, ból pleców, kość, regeneracja, wzmocnione

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania