European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Role of the lysosomal dysfunction during aging, and implication for Parkinson’s Disease

Article Category

Article available in the following languages:

Progresja choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest przewlekłą, postępującą chorobą neurodegeneracyjną. Nie ma dotąd metod terapii o potwierdzonej skuteczności w odwracaniu skutków tej choroby. W ramach finansowanego przez UE projektu badano mechanizmy progresji chorobowej, tworząc użyteczne klinicznie modele zwierzęce.

Zdrowie icon Zdrowie

Podczas choroby Parkinsona obserwuje się znaczącą utratę komórek istoty czarnej przy jednoczesnym tworzeniu się nieprawidłowych agregatów białek w komórkach nerwowych. Te agregaty, nazywane ciałami Lewy'ego, są zbudowane głównie z synukleiny. Niedawno uzyskane dane sugerują, że α-synukleina może być przyczyną zapoczątkowania i rozwoju procesów patologicznych związanych z chorobą Parkinsona. Finansowany przez UE projekt AGELYSPARK (Role of the lysosomal dysfunction during aging, and implication for Parkinson’s Disease) miał za zadanie wyjaśnić te procesy. W projekcie opracowano użyteczne klinicznie modele choroby Parkinsona u myszy i naczelnych poprzez badanie oddziaływań wielu czynników, które mogą powodować śmierć komórek w przebiegu tej choroby. Aby ocenić rolę dysfunkcji lizosomów w procesie starzenia, naukowcy z projektu AGELYSPARK blokowali szlak degradacji lizosomalnej w modelu in vitro komórek o przyspieszonych procesach starzenia. Testy in vivo przeprowadzono na myszach o przyspieszonych procesach starzenia, cechujących się zależnym od wieku powstawaniem agregatów. Dzięki stworzeniu nowych modeli, łączących starzenie i zaburzenia funkcjonowania lizosomów, możliwe było zbadanie mechanizmów powstawania i potencjalnej roli elementów przypominających ciała Lewy'ego. Główną hipotezą badaną w projekcie AGELYSPARK była obecność czynnika patologicznego w mózgu, który mógłby wywoływać tworzenie agregatów takich jak ciała Lewy'ego. Testy in vivo obejmowały wstrzykiwanie frakcji płynu mózgowo-rdzeniowego pacjentów z chorobą Parkinsona do mózgów modeli zwierzęcych. Zarówno u myszy, jak i u małp, inokulacja ekstraktem ciał Lewy'ego pochodzących od chorych powodowała postępującą neurodegenerację, rozpoczynającą się od zakończeń dopaminergicznych prążkowia. Sugeruje to, że nierozpuszczalne formy α-synukleiny w ciałach Lewy'ego pochodzących od pacjentów z chorobą Parkinsona są patogenne. Uzyskane wyniki mają ogromne znaczenie dla opracowania terapii modyfikujących chorobę Parkinsona, nakierowanych na poziom ekspresji, konwersję patologiczną i przenoszenie α-synukleiny między komórkami.

Słowa kluczowe

Choroba Parkinsona, model zwierzęcy, neurodegeneracja, ciała Lewy'ego, α-synukleina, szlak autofagii lizosomalnej, ATP13A2

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania