European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

MOBILE FIELD HOSPITAL INTEGRATED INTO 40-FEET HI-CUBE MARINE CONTAINER FOR RAPID DEPLOYMENT

Article Category

Article available in the following languages:

Szpital mieszczący się w kontenerze

Upcycling ratujący życie – nowe życie starych kontenerów transportowych, które zamiast trafić na złom, zmieniane są w mobilne szpitale.

Zdrowie icon Zdrowie

W przypadku katastrof naturalnych czy nawet globalnej pandemii, takiej jak COVID-19, wymagany jest dostęp do szybkich, niezawodnych i ekonomicznych rozwiązań z zakresu opieki medycznej. Zapotrzebowanie na rozwiązania umożliwiające dotarcie z pomocą lekarską tam, gdzie inaczej ludzie nie mogliby z niej skorzystać, istnieje szczególnie na terenach wiejskich oraz w krajach rozwijających się. Niestety większość z dzisiejszych mobilnych punktów opieki zdrowotnej jest bardzo droga do przetransportowania, postawienia i administrowania. Odpowiedzią na wyzwanie zapewnienia ekonomicznego rozwiązania w postaci mobilnych szpitali jest finansowany ze środków UE projekt HEALTH-IN-A-CONT. „Naszym celem przy projektowaniu przenośnego, tymczasowego szpitala kontenerowego jest zapewnienie ludziom dostępu do usług medycznych. Można go szybko przetransportować na miejsce katastrofy lub tam, gdzie dostęp do usług medycznych jest utrudniony”, mówi główny partner projektu, Aquilino García Martos, dyrektor działu IT i dyrektor ds. technicznych w firmie Health Point Europe.

W formie kontenera i gotowy do transportu

Rozwiązanie HEALTH-IN-A-CONT mieści cały szpital – chirurgię, OIOM, laboratorium i diagnostykę – wewnątrz kontenera morskiego. Jako że tego typu kontener jest przeznaczony do szybkiego i wydajnego transportu, szpital można łatwo wysłać, korzystając z istniejących sieci logistycznych, włącznie z ciężarówkami, pociągami i statkami. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest jego całkowita autonomiczność, co oznacza, że szpital jest w pełni samowystarczalny, ponieważ cały potrzebny sprzęt medyczny mieści się w jednym kontenerze. „Gdy kontener dotrze na miejsce, wystarczy go otworzyć i szpital może od razu zacząć działać”, wyjaśnia Martos. Ponieważ kontener jest przeznaczony do transportu ciężarówką, pociągiem czy statkiem, usługi medyczne można świadczyć dosłownie w drodze. Można gotowy kontener postawić, np. na platformie pociągu i wykonywać zabiegi zarówno na poszczególnych przystankach, jak i w czasie jazdy.

Jak klocki w grze w Tetris

Zdaniem Martosa, jednym z największych wyzwań było rozplanowanie kontenera tak, aby był bezpieczny, miał modułową budowę i pomieścił cały sprzęt na ograniczonej powierzchni. Projekt musiał zapewnić np. sterylne pokoje zabiegowe, tak aby były całkowicie odseparowane od innych, niesterylnych pomieszczeń. Również poszczególne elementy projektowanej instalacji elektrycznej, gazowej oraz asenizacyjnej musiały spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. „Tego rodzaju mobilne szpitale muszą spełniać wiele funkcji, a to wszystko przy bardzo ograniczonej powierzchni użytkowej”, dodaje Martos. „Projektowanie planu pomieszczeń było trochę jak gra w Tetrisa, ale znaleźliśmy konfigurację, która pozwala nam zapewnić wszelkie niezbędne usługi przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich wymogów prawnych”.

Opieka zdrowotna wszędzie i o każdej porze

W ramach projektu HEALTH-IN-A-CONT udało się opracować prototypowe rozwiązanie w postaci mobilnego szpitala. W miarę jak projekt wkracza w fazę komercjalizacji, jego zespół omawia z różnymi grupami użytkowników końcowych kwestię testowania prototypu oraz potencjalnie zostania jego pierwszymi nabywcami. „Dzięki finansowaniu ze środków UE opracowaliśmy innowacyjne rozwiązanie pozwalające ulokować szpital w dowolnym miejscu, w każdej chwili”, podsumowuje Martos. „Poprzez nasze działania redefiniujemy sposób świadczenia pomocy medycznej”. Uzyskawszy patent na opracowany przez siebie prototyp kontenera zabiegowego, zespół pracuje aktywnie nad procesem przemysłowym, umożliwiającym produkcję seryjną.

Słowa kluczowe

HEALTH-IN-A-CONT, Health Point Europe, szpital, szpital mobilny, kontener transportowy, opieka zdrowotna, mobilna opieka zdrowotna, COVID-19

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania