European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-17

Article available in the following languages:

Superkomputery w służbie barcelońskim fanom piłki nożnej

W ramach jednego z finansowanych przez UE projektów powstaje cyfrowy bliźniak stadionu klubu FC Barcelona. Jego zadaniem jest zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa fanów Barçy.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

W Centrum Superkomputerowym w Barcelonie, w którym opracowano jeden z najpotężniejszych superkomputerów w Europie, powstaje właśnie cyfrowy bliźniak stadionu Camp Nou, należącego do klubu piłkarskiego FC Barcelona. Ta innowacyjna architektura pozwoli na analizowanie i przewidywanie przepływu tłumów wewnątrz i na zewnątrz obiektu nie tylko w czasie normalnej eksploatacji, ale też w trakcie prac konserwatorskich i budowlanych. Jest to część finansowanego przez UE projektu IoTwins, którego uczestnicy pracują nad platformą do tworzenia i wdrażania w zakładach produkcyjnych i dużych obiektach rozproszonych cyfrowych bliźniaków obsługujących technologie brzegowe.

Symulacje ruchu kibiców

Wyniki pierwszej fazy projektu omówiono w trakcie kongresu Sports Tomorrow, który odbył się w centrum Barça Innovation Hub w dniach 9–20 listopada. „Do [cyfrowego] bliźniaka [stadionu Camp Nou] wprowadzane są wszystkie dane generowane przez kibiców podczas pobytu na terenie obiektu”, czytamy w opublikowanym na stronie Barça Innovation Hub komunikacie prasowym na temat kongresu. „Wykorzystując dane zbierane przez miesiące, algorytmy mogą rozpoznawać profile kibiców i na podstawie informacji o drużynie gości oraz prognoz dotyczących wyników i pogody przewidywać zachowanie tysięcy ludzi”. Rozwiązanie ma dostarczać jasnych informacji o tym, co kibice robią przed meczem i po jego zakończeniu, i pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa oraz ogólnego komfortu fanów, a także w zoptymalizowaniu wykorzystania przestrzeni komercyjnych. Ponadto dane te ułatwią podejmowanie decyzji dotyczących przepływu sprzętu i pracowników podczas prac budowlanych i serwisowych. Przemawiając podczas kongresu, Francesco Millo z firmy Bonfiglioli Riduttori, która jest włoskim koordynatorem projektu, przedstawił swoją ocenę status quo transformacji cyfrowej na świecie. Jak zaznaczono we wspomnianym już komunikacie prasowym, prelegent wyjaśnił, że „kluczem do kreowania innowacji jest współpraca firm z różnych sektorów”, czego doskonałym przykładem jest partnerstwo Centrum Superkomputerowego w Barcelonie i klubu FC Barcelona.

Symulacje w czasach COVID-19

Cyfrowy bliźniak stadionu Camp Nou jest już w budowie i opiera się na technologii Pandora opracowanej przez Centrum Superkomputerowe w Barcelonie. Jak donosi komunikat prasowy na stronie klubu FC Barcelona, który jest partnerem projektu, „w symulacjach uwzględniono model transmisji COVID-19”, by ułatwić zarządzanie tłumem, gdy władze pozwolą wrócić kibicom na stadiony. Dzięki temu „będzie można przeanalizować różne sposoby zarządzania wpuszczaniem kibiców na stadion i określić, który z nich pozwala najskuteczniej stosować zasady bezpieczeństwa, tj. dystans społeczny i ograniczenie obłożenia”, czytamy dalej w komunikacie. Projekt IoTwins (Distributed Digital Twins for industrial SMEs: a big-data platform) ma promować wdrażanie technologii Przemysłu 4.0 w celu optymalizowania procesów, zwiększania produktywności i bezpieczeństwa oraz pozytywnego oddziaływania na środowisko. Trzyletni projekt ma zakończyć się w 2022 roku. Więcej informacji: strona projektu IoTwins

Słowa kluczowe

IoTwins, cyfrowy bliźniak, stadion, Barcelona, kibic, Centrum Superkomputerowe w Barcelonie

Powiązane artykuły