CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-04-19

Article available in the following languages:

Organiczna technologia fotowoltaiczna doceniona przez unijny Radar Innowacji

Trzy innowacyjne rozwiązania opracowane przy wsparciu UE zostały docenione przez unijny Radar Innowacji. Te przełomowe technologie zwiększają możliwości organicznych ogniw fotowoltaicznych (ang. organic photovoltaic, OPV).

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Trzy innowacyjne rozwiązania opracowane przez niemiecką firmę ARMOR solar power films zdobyły uznanie Radaru Innowacji, jednej z inicjatyw Komisji Europejskiej. Technologie powstały w ramach finansowanego przez UE projektu OLEDSOLAR i obejmują różne etapy produkcji organicznych ogniw fotowoltaicznych. Obejmują one proces kontroli cienkich warstw OPV z wykorzystaniem transmisji LED, proces wytwarzania modułów OPV o dowolnym kształcie po osadzeniu oraz proces cięcia modułów OPV laserem CO2. W ocenach opartych na wskaźniku potencjału tworzenia rynku opracowanym przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej stwierdzono, że innowacje te są odpowiedzią na obecne potrzeby rynków i klientów. OPV to nowa technologia ogniw słonecznych, która umożliwia magazynowanie większej ilości energii słonecznej w porównaniu z innymi ogniwami, a ponadto jest lekka, niedroga i nadaje się do zastosowania na dużych obszarach. W przypadku ogniw OPV konwersja energii słonecznej na energię elektryczną jest bardziej wydajna niż w ogniwach krzemowych, z których składa się większość dzisiejszych paneli słonecznych. „Nasze zespoły przesuwają granice możliwości technologii OPV”, mówi Hubert de Boisredon, prezes i dyrektor generalny w firmie ARMOR solar power films, cytowany w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie „Printed Electronics Now”.

Rola Radaru Innowacji

Celem Radaru Innowacji jest wyróżnienie doskonałości wśród wszystkich projektów w zakresie badań i innowacji finansowanych przez UE. Inicjatywa promuje innowacje o wysokim potencjale i stojących za nimi ludzi, pozwalając Europejczykom na zapoznanie się z rezultatami unijnego finansowania innowacyjnych projektów. Zapewniając łatwy dostęp do tych informacji, UE przyczynia się do powstania „dynamicznego ekosystemu inkubatorów, przedsiębiorców, agencji finansowych i inwestorów, którzy mogą pomóc w szybszym wprowadzeniu finansowanych przez UE innowacji na rynek”, czytamy na stronie Radaru Innowacji. To jednak nie wszystko: „Uzyskanie wyróżnienia Radaru Innowacji za kilka opracowanych przez nas rozwiązań umocniło nasze dążenia do zapewniania wszystkim ludziom dostępu do energii – w każdym miejscu i czasie”, zauważa de Boisredon w komunikacie prasowym na stronie „Printed Electronics Now”. Zespół projektu OLEDSOLAR (Innovative manufacturing processes and in-line monitoring techniques for the OLED and thin film and organic photovoltaic industries (CIGS and OPV)) pracuje obecnie nad nowymi procesami kluczowych etapów produkcji urządzeń optoelektronicznych, takich jak organiczne diody elektroluminescencyjne, OPV i ogniwa słoneczne wykonane w technologii osadzania selenku miedziowo-indowo-galowego. Działania naukowców stanowią odpowiedź na wyzwania związane z wprowadzeniem rozwiązania do produkcji masowej, wyborem wydajnych procesów produkcyjnych oraz przeprowadzaniem inspekcji, kontroli i pomiarów, które poprawią wydajność i jakość oraz skrócą czas komercjalizacji. W koordynowany przez finlandzkie centrum badawcze VTT Technical Research Centre of Finland projekt zaangażował się multidyscyplinarny zespół złożony z 16 wiodących europejskich podmiotów przemysłowych i organizacji badawczych. Realizacja projektu zakończy się we wrześniu 2021 roku. Więcej informacji: strona projektu OLEDSOLAR

Słowa kluczowe

OLEDSOLAR, ogniwo słoneczne, organiczne ogniwa fotowoltaiczne, OPV, Radar Innowacji, cienka warstwa

Powiązane artykuły