Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Article available in the following languages:

UE ogłasza laureatów nagrody „Radar Innowacji” za rok 2021

Oto dwójka spośród najlepszych tegorocznych innowatorów finansowanych przez UE: fińska firma MetGen, zdobywca głównej nagrody Grand Prix, oraz C2CA Technology z Niderlandów, zwycięzca w kategorii Zrównoważone Technologie.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Już od 2015 roku Komisja Europejska przyznaje nagrodę „Radar Innowacji” najlepszym innowatorom finansowanym przez UE. W tym roku spośród 12 finalistów za ich obiecujące osiągnięcia wyróżnienia otrzymało 4 laureatów. Nagrodę za całokształt otrzymał dostawca rozwiązań biotechnologicznych, firma MetGen, a wyróżnienie w kategorii zrównoważonych technologii powędrowało do firmy C2CA Technology.

Innowacyjne opakowania kartonowe

Fińskie przedsiębiorstwo MetGen zdobyło główną nagrodę „Radar Innowacji 2021” za opracowanie przełomowego rozwiązania biotechnologicznego, które ma zastąpić petrochemiczne rozwiązania na bazie wosku stosowane obecnie w opakowaniach kartonowych. Opracowany przez tego dostawcę rozwiązań biotechnologicznych zrównoważony dodatek do masy papierowej pochodzenia biologicznego sprawia, że opakowania kartonowe są mocniejsze i bardziej odporne na wilgoć. Co więcej, brak produktów petrochemicznych umożliwia łatwiejszy recykling opakowania. Jak czytamy na stronie internetowej „Radaru Innowacji”, firmę MetGen uznano za kluczowego innowatora za opracowanie „nowych mieszanek ropy naftowej o niskiej zawartości siarki z ligniny do zastosowań w silnikach okrętowych”. Innowacja ta jest owocem finansowanego ze środków UE projektu FALCON, którego partnerem była firma MetGen. Jako laureat głównej nagrody firma otrzymała około 13 milionów euro dofinansowania z UE na dalsze badania nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie opakowań. Celem projektu FALCON było przetworzenie bogatych w ligninę odpadów przemysłowych z zakładów produkujących biopaliwa drugiej generacji na paliwa żeglugowe, dodatki do paliw oraz składniki chemiczne. Postępy w tej dziedzinie pozwolą na zminimalizowanie ilości odpadów i zapewnią nowe alternatywy dla procesów opartych na paliwach kopalnych. Proces opracowany w ramach projektu FALCON, oparty na enzymatycznej i łagodnej konwersji chemicznej odpadów ligninowych, zapewnia przyjazne dla środowiska podejście do produkcji paliw i składników chemicznych.

Recykling materiałów budowlanych

Zwycięzcą w kategorii innowacji w obszarze zrównoważonych technologii została holenderska firma C2CA Technology, która otrzymała wyróżnienie za przełomowy system recyklingu materiałów budowlanych. Technologia ta przyczyni się do zamknięcia obiegu w sektorze budowlanym i znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. C2CA Technology jest spółką typu spin-off Uniwersytetu Technicznego w niderlandzkim Delfcie, będącego partnerem finansowanego ze środków UE projektu HISER, w ramach którego opracowano tę innowację. Głównym celem projektu HISER było opracowanie innowacyjnych i opłacalnych rozwiązań mających na celu zwiększenie odzysku surowców z coraz bardziej złożonych odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Osiągnięto to poprzez przyjęcie podejścia opartego na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym w całym łańcuchu wartości budynku. W ramach konkursu wyłoniono również zwycięzców w dwóch dodatkowych kategoriach. Nagrodę za innowacje w dziedzinie technologii medycznych przyznano włoskiemu przedsiębiorstwu React4Life za rozwiązanie „narządu na chipie”, które przyspiesza opracowywanie nowych leków i terapii. Zwycięzcą w kategorii innowacji w obszarze przełomowych technologii została czeska firma Kypo, w uznaniu za jej otwartoźródłową platformę szkoleniową w zakresie cyberbezpieczeństwa, która pomaga w rozwiązaniu problemu niedoboru umiejętności w tej dziedzinie w Europie. Projekt FALCON (Fuel and chemicals from lignin through enzymatic and chemical conversion) dobiegł końca w grudniu 2020 roku. Projekt HISER (Holistic Innovative Solutions for an Efficient Recycling and Recovery of Valuable Raw Materials from Complex Construction and Demolition Waste) dobiegł końca w styczniu 2019 roku. Więcej informacji: strona projektu FALCON strona projektu HISER

Słowa kluczowe

FALCON, HISER, Radar Innowacji, nagroda, zrównoważony rozwój, technologia, MetGen, C2CA Technology

Powiązane artykuły