European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Low-Input Farming and Territories - Integrating knowledge for improving ecosystem-based farming

Article Category

Article available in the following languages:

Põllumajandustootmist kestlikumaks muutvate ökoloogiliste praktikate kvantifitseerimine

Eesmärgiga vähendada põllumajanduse ökoloogilist jalajälge, üritatakse uue teadusuuringuga välja selgitada ökoloogilise põllumajandustootmise parimate praktikate kasutuselevõtmise eelised ja murekohad.

Food and Natural Resources icon Food and Natural Resources

Põllumajandus moodustab 13 % ELi kasvuhoonegaaside koguheitest. Ökosüsteemipõhises põllumajandustootmises on põhirõhk maade vähese keskkonnamõjuga majandamisel ja elurikkusel ning see saab oluliselt kaasa aidata meie kliimaeesmärkide täitmisele. „Ökoloogilised praktikad on madala sisendiga ja keskkonnasõbralikud,“ selgitab Laure Latruffe, Prantsusmaa Riikliku Põllumajandus-, Toidu- ja Keskkonnauuringute Instituudi INRAE teadur. „Ökoloogilised praktikad saavad seega toetada kestlikku põllumajandust.“ ELi rahastatava projekti LIFT (Low-Input Farming and Territories – Integrating knowledge for improving ecosystem-based farming) abiga juhib Latruffe ettevõtmist, mille eesmärk on paremini mõista ökoloogilise põllumajandustootmise potentsiaalseid eeliseid ja seda, kuidas edendada parimal viisil sellise tootmise kasutuselevõttu. „Projekt on väga põhjalik, hõlmates võimalikult suurt hulka ökoloogilisi praktikaid,“ lisab Latruffe. „Projekti alla kuuluvad nii olemasolevad nomenklatuurid, nagu mahepõllumajandus ja agroökoloogiline põllumajandus, kui ka uute potentsiaalsete lähenemisviiside kindlakstegemine.“

Ökoloogilise põllumajanduse edendamine

Projekti üldine eesmärk on kindlaks teha ökoloogilise põllumajanduse peamised liikumapanevad jõud ja neid mõista. Projekti eesmärkide hulgas on ka ökoloogiliste praktikate kestlikkuse hindamine. Selleks viivad teadlased kogu Euroopas läbi üle 30 juhtuuringu, millest iga puhul keskendutakse erinevatele lähenemistele erinevates kontekstides. Need juhtuuringud puudutavad igat valdkonda alates taime- ja loomakasvatusest ning segapõllumajandusest kuni piima- ja lihakarja, teravilja-, puu- ja köögivilja-, viljapuuaedade ja oliivikasvatuseni, kui tuua vaid mõned näited. „Need juhtumiuuringud kajastavad ELi põllumajandussektori ääretut mitmekesisust mitte ainult põllukultuuride liigi, vaid ka sektorit mõjutavate sotsiaal-majanduslike ja keskkonnatingimuste rohkuse poolest,“ märgib Latruffe.

ELi prioriteetide toetamine

Kuigi need juhtuuringud on alles algstaadiumis, on Latruffe veendunud, et need aitavad teavitada ja toetada ELi kestliku põllumajanduse edendamisega seotud prioriteete. „Juhtuuringud on juba võimaldanud meil arendada põllumajandusettevõtete eri tüpoloogiaid, mis koondavad sarnaste ökoloogiliste praktikatega põllumajandusettevõtteid,“ märgib Latruffe. Nende tüpoloogiate abil arendavad teadlased mitmesuguseid kasutajasõbralikke tööriistu, seahulgas sellist, mis võimaldab määrata põllumajandusettevõttele ökoloogilise tüübi. Projekti käigus plaanitakse välja töötada ka tööriist, mis võimaldaks prognoosida, kuidas konkreetses piirkonnas või riigis saaks eri ökoloogilisi praktikaid kasutusele võtta. Veel tehakse tööd selle nimel, et käivitada LIFTi meetodite ja tulemuste teemaline avatud e-kursus ehk MOOC. Meie teadusuuringud ja tulemused annavad ökoloogilisest põllumajandusest – nii selle eelistest kui ka puudustest – tervikliku pildi võrreldes põllumajanduses kasutatavate tavapärasemate tootmisviisidega,“ võtab Latruffe teema kokku. „Nii selgitame välja valikud, mis on olulised parimate praktikate kasutusele võtmiseks kestlikus põllumajanduses.“

Keywords

LIFT, agroökoloogiline, põllumajandustootmine, kestlik, põllumajandus, ökoloogiline põllumajandus, kestlik põllumajandus, elurikkus, põllumajandusettevõte

Discover other articles in the same domain of application