European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Low-Input Farming and Territories - Integrating knowledge for improving ecosystem-based farming

Article Category

Article available in the following languages:

Kvantifikacija ekoloških praksi koje poljoprivredu mogu učiniti održivijom

S ciljem poboljšanja ugljičnog otiska poljoprivrede, u novom se istraživanju istražuju prednosti i izazovi donošenja najboljih praksi u ekološkoj poljoprivredi.

Food and Natural Resources icon Food and Natural Resources

Na poljoprivredu otpada 13 % ukupnih emisija stakleničkih plinova EU-a. Poljoprivreda koja se temelji na ekosustavu stavlja prioritet na upravljanje zemljom s niskim utjecajem i održavanje biološke raznolikosti te može na važan način pridonijeti postizanju naših klimatskih ciljeva. „Ekološke prakse su prakse s niskim ulaganjima ili ekološki prihvatljive prakse” objašnjava Laure Latruffe, istraživačica pri INRAE-u, francuskom Nacionalnom istraživačkom institutu za poljoprivredu, hranu i okoliš. „Kao takve, ekološke prakse mogu pomoći u postizanju održive poljoprivrede.” Uz potporu projekta financiranog sredstvima EU-a LIFT (Low-Input Farming and Territories – Integrating knowledge for improving ecosystem-based farming), Latruffe predvodi napore za bolje razumijevanje potencijalnih koristi ekološke poljoprivrede i o tome kako najbolje promicati njezin razvoj. „U projektu se upotrebljava sveobuhvatan pristup kako bi se obuhvatio najširi mogući raspon ekoloških praksi”, dodaje Latruffe. „To uključuje postojeće nomenklature kao što su organska poljoprivreda i poljoprivredno-ekološki uzgoj, zajedno s utvrđivanjem potencijalnih novih pristupa.”

Pokretanje ekološke poljoprivrede

Cjelokupni je cilj projekta utvrditi i razumjeti glavne pokretače razvoja ekološke poljoprivrede. Projektom se želi procijeniti i održivost ekoloških praksi. Kako bi se to postiglo, istraživači provode više od 30 studija slučaja diljem Europe, a svaka je usredotočena na različite pristupe u različitim kontekstima. Studije slučaja provode se na svemu, od ratarstva, stočarstva i mješovite proizvodnje do specijalizacija kao što su mliječni proizvodi, govedina, žitarice, voće i povrće, voćnjaci i masline. „Te studije slučaja odražavaju ogromnu raznolikost poljoprivrednog sektora EU-a, ne samo po vrsti usjeva, već i u različitim socioekonomskim i okolišnim uvjetima koji utječu na sektor”, napominje Latruffe.

Podržavanje prioriteta EU-a

Iako su u ranoj fazi, Latruffe je uvjerena da će se takvim studijama slučaja pomoći u informiranju i podržavanju prioriteta EU-a povezanih s održivom poljoprivredom. „Studije slučaja već su nam omogućile da objasnimo različite tipologije poljoprivrede kojima se klasificiraju poljoprivredna gospodarstva sa sličnim ekološkim praksama”, napominje Latruffe. S pomoću tih tipologija istraživači će razviti nekoliko jednostavnih alata, uključujući onaj kojim će se poljoprivredna gospodarstva moći dodijeliti ekološkim vrstama. Projektom se planira i razvoj alata za predviđanje načina na koji bi se različite prakse ekološke poljoprivrede mogle usvojiti u određenoj regiji ili zemlji. Nadalje, radi se na pokretanju masovnog otvorenog internetskog tečaja, ili MOOC-a, o upotrebi metoda i rezultata projekta LIFT. „Naša istraživanja i rezultati pružit će potpunu sliku ekološke poljoprivrede – uključujući prednosti i izazove – u usporedbi s konvencionalnijim pristupima poljoprivredi”, zaključuje Latruffe. „Time ćemo utvrditi ključne putove prema naprijed za donošenje najboljih praksi u održivoj poljoprivredi.”

Keywords

LIFT, poljoprivredna ekologija, uzgoj, održivo, poljoprivreda, ekološka poljoprivreda, održiva poljoprivreda, biološka raznolikost, poljoprivredno gospodarstvo

Discover other articles in the same domain of application