Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Article available in the following languages:

Drony rewolucjonizują usługi szpitalne

We Włoszech przeprowadzono demonstracyjne testy dronów transportujących materiały biomedyczne i monitorujących tereny szpitali, a badania te stanowią zapowiedź przyszłej zaawansowanej miejskiej mobilności powietrznej.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Zdrowie icon Zdrowie

Cieszący się międzynarodową renomą szpital San Raffaele w Mediolanie we Włoszech rozpoczął demonstracje usług dronów w zakresie pilnych dostaw leków i monitorowania obiektów szpitalnych. Kampania jest realizowana jako część finansowanego przez UE projektu FF2020, w ramach którego powstaje nowoczesna infrastruktura miejskiej mobilności powietrznej, mająca na celu poprawę jakości życia Europejczyków i tworzenie zrównoważonych miast. Przeprowadzone w okresie od marca do maja 2023 roku testy dronów obejmowały dostarczanie leków i próbek biologicznych w celu usprawnienia logistyki szpitalnej oraz monitoring obiektów szpitalnych w celu wsparcia obecnego systemu bezpieczeństwa szpitala San Raffaele. Szpital jest trzecim z pięciu żywych laboratoriów wybranych w ramach projektu FF2020 w różnych krajach Europy do testowania różnych przypadków użycia dronów, w tym monitorowania tłumu, inspekcji budynków i infrastruktury oraz pomiaru jakości komunikacji 5G.

Testowanie w miniaturowym mieście

„Przeszkodą w testowaniu dronów są między innymi kwestie prawne i dotyczące bezpieczeństwa, dlatego konieczne jest stworzenie żywego laboratorium”, mówi Alberto Sanna, dyrektor Centrum Zaawansowanych Technologii w Zdrowiu działającym przy szpitalu San Raffaele, cytowany w informacji prasowej opublikowanej w serwisie „Breaking Latest News”. „Co to oznacza? San Raffaele to miasto w miniaturze: ma pełną infrastrukturę (szpital, elektrociepłownię, parkingi, sklepy, hotel, boiska sportowe, lądowisko dla helikopterów i część obszaru metropolitalnego...) a każdego dnia teren szpitala odwiedza 25 000 osób. Jest to zatem doskonałe poletko do testowania pewnych rozwiązań „na żywo”. Wykorzystując szpital San Raffaele jako żywe laboratorium miasta przyszłości, zespół FF2020 wykazuje, że system transportu oparty na dronach w sektorze opieki zdrowotnej jest technicznie i organizacyjnie wykonalny. Pierwsza demonstracja transportu materiałów biomedycznych polega na zamawianiu przez personel medyczny leku w aptece szpitalnej. Farmaceuta umieszcza produkt w pojemniku przymocowanym do drona, który następnie dostarcza lek w żądane miejsce. „Podczas testu dron wystartował z wewnętrznego dziedzińca szpitala, sąsiadującego z magazynem leków, i przetransportował lek do innej sekcji szpitala. W przyszłości system będzie mógł łączyć kliniki, apteki i laboratoria rozproszone po całym mieście i regionie, umożliwiając bardziej elastyczny, wydajny i zrównoważony transport”, czytamy w komunikacie prasowym projektu FF2020. W drugim przypadku użycia (monitoring szpitala) pracownicy ochrony wysyłają drona do określonego punktu na mapie. Dron transmituje „materiał wideo w czasie rzeczywistym, zapewniając świadomość sytuacyjną i pomagając w zarządzaniu niepożądanymi zdarzeniami”. Pomimo ogólnie pozytywnego nastawienia Europejczyków do wykorzystywania dronów w transporcie medycznym czy ratunkowym, Sanna twierdzi, że „inicjatywy w tym obszarze nadal należą do rzadkości i mają charakter eksperymentalny”. „Nie mam jednak wątpliwości”, dodaje, „że dla naszych dzieci drony będą taką samą codziennością jak dla nas samoloty. Tego rodzaju projekt jest potrzebny do zebrania zasobów i umiejętności, które pozostają obecnie bardzo rozproszone”. Realizacja projektu FF2020 (Creating the 21st century spatial ecosystem) dobiegnie końca w listopadzie 2023 roku. Więcej informacji: strona projektu FF2020

Słowa kluczowe

FF2020, dron, szpital, monitoring, miejska mobilność powietrzna, bezpieczeństwo, nagłe wypadki

Powiązane artykuły