European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

International Research on Quality in Healthcare

Article Category

Article available in the following languages:

Opieka zdrowotna nastawiona na pacjenta

Utrzymanie europejskich systemów służby zdrowia na dobrym poziomie stanowi wyzwanie z racji problemów z kosztami, jakością i zakresem usług. Stale poszukiwane są metody zmniejszania obciążenia społeczno-ekonomicznego i finansowego, wynikającego ze zwiększającego się zapotrzebowania publicznego na usługi medyczne.

Zdrowie icon Zdrowie

Istniejące systemy służby zdrowia są zwykle przestarzałe i koncentrują się na drogiej opiece nad przypadkami ostrymi. Systemy proaktywne, które zapewniałyby skuteczną opiekę podstawową i wdrażały plany profilaktyki, pozwoliłyby pacjentom zachować zdrowie i zmniejszyć obciążenie służby zdrowia. Aby zmienić status quo, prowadzono w ramach finansowanego przez UE projektu "International research on quality in healthcare" (INTERQUALITY) badania nad możliwością wdrożenia hybrydowej opieki zdrowotnej i modeli finansowania, które sprawdziły się w USA. Powinno to pomóc w optymalizacji przyznawania środków, które są przecież ograniczone, oraz w poprawie jakości przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Badacze przeprowadzili wszechstronną analizę wpływu motywacji finansowej i metod finansowania na jakość, koszty i wyniki leczenia. Stwierdzono, że zachowanie dostawców usług medycznych zależy od szeregu czynników, do których należy nie tylko metoda płatności. Bardziej istotny jest całościowy model organizacyjny. Optymalizacja opieki zdrowotnej wymaga zintegrowanego podejścia. Obejmuje to koordynowanie procesu dostarczania usług medycznych, w tym programy zwalczania chorób i odpowiednie systemy motywacyjne. Przykładem systemu motywacyjnego jest opłata zależna od wyniku, gdzie wynik określa się na podstawie wcześniej ustalonych kryteriów. Analiza wskazuje, że system uzależniania opłaty od wyniku, opracowany wspólnie przez płatników i lekarzy, znacząco poprawiłby jakość opieki zdrowotnej. Wprawdzie narzędzia zarządzania dodatkami farmaceutycznymi w USA są skuteczne, jednak wprowadzenie podobnych rozwiązań w UE wymagałoby stworzenia porównywalnego modelu organizacyjnego. Progresywny system refundacji leków w Danii okazał się być bardziej sprawiedliwy, niż systemy w innych krajach objętych badaniem. Jednakże niezbędne jest zainwestowanie znaczących środków w oprogramowanie i technologie informatyczne. Należałoby stworzyć ośrodkowy rejestr refundacji, będący internetowym systemem rozpatrywania wniosków farmaceutycznych i wystawiania e-recept. Projekt INTERQUALITY pozwolił skonsolidować odnośne informacje, stanowiąc dobre źródło wiedzy na temat systemów finansowania, opieki ambulatoryjnej i systemów refundacji leków. Lista zaleceń pomoże rządom i władzom publicznym podejmować decyzje oparte na faktach naukowych i zapewniać pacjentom opiekę zdrowotną nakierowaną na pacjenta i wydajną pod względem ekonomicznym.

Słowa kluczowe

Opieka zdrowotna nastawiona na pacjenta, opieka zdrowotna, hybrydowa opieka zdrowotna, opłata zależna od wyniku, e-recepty

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania