Skip to main content

Safe and Sensible Tissue Graspers for Pediatric and (Mini-)Laparoscopic Surgery

Article Category

Article available in the folowing languages:

Przebudowanie powszechnie stosowanego narzędzia chirurgicznego usprawnia technologię chwytaka

Wspierani unijnym dofinansowaniem badacze opracowali nowy chwytak do tkanek wykorzystywany w chirurgii laparoskopowej. To nowe rozwiązanie będzie korzystne zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy oraz szpitali.

Zdrowie

Chirurgia laparoskopowa to najpowszechniejszy typ interwencji chirurgicznej. Każdego roku na całym świecie przeprowadza się ponad 15 milionów tego rodzaju zabiegów. Najnowocześniejsze chwytaki wykorzystywane w takich operacjach pozostawały niezmienione przez blisko dwie dekady. Uważa się jednak, że ich konwencjonalna konstrukcja ogranicza „odczuwanie siły” w ręce chirurga. W rzeczywistości 38 % wszystkich ruchów chwytaka rejestruje się jako ruchy nieudane, co oznacza, że chirurg nie jest w stanie wykonać pożądanego działania bez powtarzalnego zaciskania, wyślizgiwania się czy widocznego uszkodzenia tkanki. Co więcej, w ankiecie z 2018 roku odnotowano, że 77 % chirurgów zażądało dodania funkcji informacji zwrotnej na temat użytej siły, co przyniosłoby korzyści zarówno pacjentowi, jak i użytkownikowi. Finansowany przez UE projekt SensAtouch Grasper zajął się tą kwestią, opracowując nową linię chwytaków chirurgicznych zapewniających informację zwrotną na temat użytej siły, które mają zastąpić obecnie stosowaną technologię. „Inicjatywa ta zajmuje się obecnymi potrzebami klinicznymi i wpisuje się w trzy kluczowe trendy biznesowe: urządzenie jest bardziej czułe, atrakcyjniejsze cenowo i można je zminiaturyzować bez utraty sprawności”, opowiada Milton Aguirre, koordynator projektu i dyrektor generalny holenderskiego MŚP Milton Medical Innovations B.V.

Większe bezpieczeństwo i prostota użytkowania

Badacze opracowali przyrządy chirurgiczne, które mogą ocalić pacjentom życie, ograniczając ryzyko powikłań w obrębie tkanki i zwiększając przy tym pewność siebie pracującego dłońmi chirurga. „Nasza przystępna cenowo technologia chwytaka jest łatwiejsza i bezpieczniejsza w użyciu, możemy więc zaoferować lepsze systemy świadczenia opieki zdrowotnej w naszym kraju oraz w krajach o trudnej sytuacji ekonomicznej, gdzie brakuje niedrogich usług chirurgicznych”, wyjaśnia Aguirre. Firma Milton Medical Innovations wprowadza obecnie na rynek nową linię chwytaków chirurgicznych przekazujących informację zwrotną na temat użytej siły. Zastąpią one stosowane obecnie technologie (takie jak ToolTip) opatentowanym, zgodnym mechanizmem działającym jak sprężyna, który absorbuje energię i powiadamia chirurga o niebezpiecznych siłach działających na tkankę.

Metoda atrakcyjniejsza cenowo

Według Aguirre projekt okazał się sukcesem. „Mogę z dumą powiedzieć, że osiągnęliśmy nasze główne cele. Co ważne, zakończyliśmy projektowanie i produkcję prototypu zgodnego z wymogami klinicznymi dla przyrządów chirurgicznych o minimalnej inwazyjności. Nasz ostateczny projekt zmniejsza koszty produkcji aż o 85 % poprzez wykorzystanie technik formowania wtryskowego do produkcji kluczowych elementów. Dzięki temu możemy zaoferować produkt o doskonałych właściwościach klinicznych i niższej cenie. Będzie go można błyskawicznie wprowadzić na rynek i wdrożyć w zrównoważony sposób”. Zalety rozwiązania SensAtouch Grasper znacznie wzrosną wraz ze wzrostem liczby lekarzy stosujących nową technologię. Lekarze, pacjenci, a nawet szpitale odczują korzyści płynące z wykorzystywania narzędzia, które jest bezpieczniejsze, skuteczniejsze i tańsze. „Chirurdzy zyskają dodatkową kontrolę nad narzędziem oraz otrzymają informację zwrotną na temat użytej siły; obecnie stosowane instrumenty powodują skurcze dłoni i problemy z mięśniami na dalszym etapie kariery chirurgicznej. Pacjenci będą poddawani bezpieczniejszym zabiegom, co ograniczy ryzyko groźnych dla zdrowia powikłań pooperacyjnych”, zauważa Aguirre. Z kolei szpitale będą mogły zaoferować lepszą opiekę zdrowotną przy niższych nakładach finansowych, oszczędzając na kosztach zamówienia, kosztach szkolenia oraz nieprzewidzianych wydatkach spowodowanych powikłaniami pooperacyjnymi. „Ogólnie rzecz biorąc największym naszym osiągnięciem jest sprawienie, że minimalnie inwazyjne zabiegi chirurgiczne będą bardziej dostępne dla pacjentów na całym świecie, jako że oferujemy narzędzia chirurgiczne, które są bezpieczniejsze, łatwiejsze w użyciu i niedrogie”, podsumowuje badacz.

Słowa kluczowe

SensAtouch Grasper, tkanka, informacja zwrotna na temat użytej siły, chirurgia laparoskopowa, chwytak chirurgiczny, formowanie wtryskowe

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania